- ČR: Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 0,6 % m/m a o 5,5 % r/r.
- Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu vzrostl o 0,4 % k/k a o 0,9 % r/r.
- Německo: Průmyslová produkce v říjnu klesla o 1,0 % m/m a o 4,8 % r/r.
- USA: V listopadu bylo vytvořeno 227 tis. pracovních míst NFP. Míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla na 4,2 %. Spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity v prosinci dle předběžného odhadu vzrostla na 74,0 b.
- EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se v závěru týdne obchodovalo v rozmezí 25,08 – 25,14 CZK/EUR. Česká měna zakončila stejně jako ve čtvrtek mírně nad hladinou 25,10 CZK/EUR. Tuzemské maloobchodní tržby v říjnu oproti září vzrostly o 0,6 % a v meziročním srovnání o 5,5 %. I v říjnu tak pokračoval meziroční růst maloobchodu, který trvá nepřetržitě od loňského prosince. Zároveň je však třeba dodat, že relativně silný meziroční růst je ovlivněn velmi nízkou statistickou základnou z loňského roku. Objem tržeb ve stálých cenách byl letos v říjnu mírně pod úrovní května 2022. Oproti říjnu 2021 jsou maloobchodní tržby ve stálých cenách nižší o 5,7 %. Po celý letošní rok lze pozorovat výrazný nárůst zájmu spotřebitelů o nákupy přes e-shopy, což je změna oproti roku 2022 a první polovině roku 2023, kdy byly nákupy přes internet v útlumu., Objem tržeb ve stálých cenách byl např. letos v říjnu oproti říjnu 2022 vyšší o 40 %. Výsledek říjnového maloobchodu je zároveň příslibem do pokračujícího oživování spotřeby domácností. Z pohledu 4. čtvrtletí však samozřejmě budou klíčové až závěrečné měsíce letošního roku. V souhrnu za letošní rok lze očekávat růst maloobchodních tržeb o 4,5 %.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek umazala část čtvrtečních zisků, když odpoledne zakončila nad hladinou 23,75 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým česká měna opět zakončila v blízkosti úrovně 5,90 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera nedařilo maďarskému forintu, který již v dopoledních hodinách oslabil k hladině 414,5 HUF/EUR a ztráty se mu nepodařilo umazat. Polský zlotý si naopak dokázal udržet čtvrteční zisky a opět zakončil nad hladinou 4,26 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru zprvu euro po poledni krátce zamířilo k hladině 1,063 USD/EUR, odpoledne se však již dařilo americkému dolaru, který směřoval k hladině 1,055 USD/EUR. Počet pracovních míst NFP v listopadu překonal tržní očekávání (227 tis. vs. tržní odhad 202 tis.) a výrazně tak vzrostl z revidovaných 36 tis. v říjnu (říjnová čísla byla výrazně ovlivněna hurikány a stávkami v Boeingu). Mírně však v USA vzrostla míra nezaměstnanosti na 4,2 % (z 4,1 % v říjnu).
- ČR: Průmyslová a stavební produkce (říjen), Zahraniční obchod se zbožím (říjen), Podíl nezaměstnaných osob (listopad), Devizové rezervy ČNB (listopad)
- Eurozóna: Důvěra investorů Sentix (prosinec)