- ČR: Devizové rezervy ČNB skončily v květnu přebytkem ve výši 136,38 mld. eur.
- Eurozóna: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu vzrostl o 0,3 % k/k a o 0,4 % r/r.
- Německo: Bilance zahraničního obchodu skončila v dubnu přebytkem ve výši 22,1 mld. eur. Průmyslová produkce v dubnu klesla o 0,1 % m/m.
- USA: Míra nezaměstnanosti v květnu vzrostla na 4,0 %. V květnu bylo vytvořeno 272 tis. pracovních míst NFP.
- EURCZK: Česká koruna sice ve čtvrtek později večer mířila pod hladinu 24,60 CZK/EUR, tyto zisky se jí však nepodařilo udržet a v pátek odpoledne zakončila mírně nad touto úrovní. V souhrnu oslabila oproti čtvrtku jen mírně. Devizové rezervy České národní banky (ČNB) ke konci května vykázaly přebytek ve výši 136,4 mld. eur. Oproti loňskému květnu vzrostly o 9,1 mld. eur, meziměsíčně byly nižší o 4 miliony eur.
- USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se v závěru týdne české měně nedařilo. Po poledni v jejím případě zcela převládl oslabující trend a zamířila z hladiny 22,55 CZK/USD nad úroveň 22,75 CZK/USD na konci odpoledne. Oslabila v reakci na vývoj na eurodolaru. Vůči polskému zlotému se koruně naopak podařilo posílit, když ke konci odpoledne směřovala k hladině 5,70 CZK/PLN. Zakončila mírně nad touto úrovní.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint odevzdal čtvrteční zisky a v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 391 HUF/EUR. V reakci na vývoj na eurodolaru oslabil také polský zlotý, který zakončil na hladině 4,31 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu obchodovalo v blízkém okolí hladiny 1,090 USD/EUR, po poledni však dolar prudce posílil do blízkosti úrovně 1,080 USD/EUR. Květnová data z amerického trhu práce překvapila výrazným nárustem pracovních míst NFP, kdy došlo k vytvoření 272 tis. pracovních míst, ačkoli trh odhadoval nárůst pouze o 185 tis. Nutno však podotknout, že dubnová data byla revidována směrem dolů (165 tis. z původních 175 tis.) a míra nezaměstnanosti v květnu mírně vzrostla z dubnových 3,9 % na 4,0 % (tržní odhad stagnace na 3,9 %). Míra nezaměstnanosti je tak nejvyšší od ledna 2022. Každopádně nečekaně silná data v podobě NFP reportu znamenají, že americká centrální banka (Fed) pravděpodobně na snižování sazeb spěchat nebude.
- ČR: Podíl nezaměstnaných osob (květen)
- Maďarsko: Index spotřebitelských cen (květen)