- ČR: Srpnový podíl nezaměstnaných osob byl po zaokrouhlení stejný jako ten z července - míra nezaměstnanosti činila 3,8 procenta. Devizové rezervy ČNB dosáhly v srpnu výše 137,82 miliardy eur, respektive 152,8 miliardy dolarů.
- Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix má aktuálně hodnotu -15,4 bodu.
- EURCZK: Podíl nezaměstnaných osob v srpnu oproti červenci mírně vzrostl, ale po zaokrouhlení na jedno desetinné místo nezaměstnanost setrvala na hladině 3,8 procenta. Přes léto je většinou pracovní trh utlumenější, a to platilo i pro letošek. Trh i nadále pokračuje v mírném ochlazování, které se však zatím nepromítá do výraznějšího nárůstu nezaměstnanosti ani do výraznějšího poklesu volných pracovních míst. V srpnu dokonce oproti červenci počet volných pracovních míst mírně vzrostl na 263,2 tisíce oproti červencovým 262 tisícům. Od letošního dubna až do července přitom počet volných míst pozvolna klesal. I v srpnu platilo, že počet volných pracovních míst je nejnižší od roku 2018 a je nižší než počet nezaměstnaných (v srpnu 286,3 tisíce). Nic se nemění na geografickém rozložení, když zhruba polovina všech volných pracovních míst připadá nadále na Prahu a na Středočeský kraj. Podíl nezaměstnaných osob za celý letošní rok pravděpodobně mírně vzroste z loňských 3,6 na 3,8 procenta. Rizikem pro o něco vyšší nárůst nezaměstnanosti do konce letošního roku, a tím pádem i za celý rok (3,9 procenta a výše), je horší vývoj tuzemské ekonomiky v dalších čtvrtletích, především v průmyslu. A jak v pondělí vypadaly devizové trhy? Na tom, kde se česká koruna směňuje za jednotnou euro, byla situace následující. Chvílema posilovala koruna, jindy zase euro. Protože to ale mělo na svém kontě více dílčích zisků, které byly zároveň větší, posílilo k hranici 25,06 CZK/EUR.
- USDCZK & PLNCZK: Velmi podobně to včera vypadalo také na měnovém páru koruny a amerického dolaru, přičemž i zde česká měna ve výsledku oslabila. Jak moc? Konkrétně o osm haléřů na úroveň 22,69 CZK/USD. Naneštěstí, to samé platilo rovněž pro devizový trh s polským zlotým. Zde koruna přišla o další jeden haléř a pohoršila si na hladinu 5,86 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Nedařilo se ani maďarskému forintu, i ten si totiž vůči euru na začátek nového obchodního týdne pohoršil. V tomto případě měl zavírací kurz hodnotu 396,9 HUF/EUR, což je zároveň nejhorší výsledek této regionální měny za celý jeden měsíc. V případě eura a polského zlotého docházelo zprvu k výkyvům na obě strany, během odpoledne ale začal o něco více posilovat zlotý, jenž stáhnul hodnotu devizového kurzu na 4,276 PLN/EUR.
- EURUSD: Euro včera ztratilo také na hlavním měnovém páru vůči americkému dolaru. Ten naopak dokázal posílit až na hladinu 1,105 USD/EUR.
- ČR: Index spotřebitelských cen (srpen).
- Eurozóna: Ekonomická prognóza.
- Německo: Index spotřebitelských cen (srpen).