Ranní zprávy 11.03.2024

    11. 03. 2024

    Image
    Zavírací kurz a predikce

    Klíčové události

    - ČR: Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v lednu přebytkem ve výši 3,7 mld. Kč. Podíl nezaměstnaných osob v únoru stagnoval na úrovni 4,0 %.

    - Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu mezikvartálně stagnoval, meziročně vzrostl o 0,1 %.

    - Německo: Průmyslová produkce v lednu vzrostla o 1,0 % m/m, meziročně klesla o 5,5 %. Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 0,2 % m/m, meziročně klesly o 4,4 %.

    - Maďarsko: Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,7 % m/m a o 3,7 % r/r.

    - USA: Míra nezaměstnanosti v únoru vzrostla na 3,9 %. V únoru bylo vytvořeno 275 tis. pracovních míst NFP (lednová data revidována směrem dolů z 353 tis. na 229 tis.).

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Česká koruna zprvu na měnovém páru s eurem v dopoledních hodinách posilovala k hladině 25,30 CZK/EUR, zisky však později odevzdala a v závěru odpoledne se obchodovalo mírně pod hladinou 25,35 CZK/EUR. Zahraniční obchod se zbožím v lednu negativně překvapil. Vývoz v lednu klesl o 2,9 % m/m a o 6,5 % r/r, dovoz v lednu vzrostl o 0,9 % m/m a klesl o 5,5 % r/r, obchodní bilance vykázala přebytek jen 3,7 mld Kč. Očekávali jsme přitom přebytek v rozmezí 20-25 mld. Kč s ohledem na silnou lednovou produkci osobních automobilů i na poměrně silná lednová čísla z německého zahraničního obchodu. Nepříznivý dopad do celkového salda zahraničního obchodu měl v lednu obchod s ostatními dopravními prostředky a nižší přebytek obchodu s elektrickou energií. Podíl nezaměstnaných osob v únoru v lednu nepatrně vzrostl, po zaokrouhlení setrval na 4,0 %. Aktivita na pracovním trhu je v únoru obvykle nižší a výraznější roli nehrají v tomto měsíci ani sezónní faktory.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně v pátek podařilo udržet si čtvrteční zisky a dále na ně navázala. Krátce zamířila k hladině 23,05 CZK/USD. Odpoledne pak zakončila mírně nad úrovní 23,10 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna zprvu dopoledne posílila k hladině 5,87 CZK/PLN, zisky však v průběhu odpoledne odevzdala. V souhrnu si však přesto udržela čtvrteční zisky, když opět zakončila na úrovni 5,90 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint zprvu posiloval k hladině 393 HUF/EUR, část zisků později odevzdal. V souhrnu však oproti čtvrtku i přesto posílil, když zavíral na úrovní 394 HUF/EUR. Polský zlotý se v závěru odpoledne pohyboval stejně jako ve čtvrtek na hladině 4,30 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v souhrnu podařilo posílit euru, když zakončilo nad hladinou 1,095 USD/EUR. Zisky si dokázalo připsat po zveřejnění statistik z amerického pracovního trhu, kdy zamířilo až k úrovni 1,098 USD/EUR. Část zisků později odevzdalo. Počet nově vytvořených pracovních míst NFP sice v únoru překonal tržní očekávání, když vzrostl o 275 tis. (tržní odhad 200 tis.), lednová čísla však byla výrazně revidována směrem dolů (z 353 tis. na 229 tis.). K revizi došlo také u prosincových dat (o 43 tis. na 290 tis.). S prosincovou a lednovou revizí je tak počet nově vytvořených míst o 167 tis. nižší oproti původním datům. Také došlo ke zvýšení míry nezaměstnanosti z 3,7 % na 3,9 % (tržní odhad stagnace na 3,7 %). Míra nezaměstnanosti byla naposledy na této úrovni v prosinci 2021. Ze zveřejněných statistik jsou tak patrné známky mírného ochlazování pracovního trhu v USA.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Index spotřebitelských cen (únor)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube