Ranní zprávy 11.10.2024

    11. 10. 2024

    Image

    Klíčové události

    • ČR: Spotřebitelské ceny v září -0,4 % m/m a +2,6 % r/r a v jádrové složce -0,7 % m/m a +2,3 % r/r.
    • Německo: Maloobchodní tržby v srpnu +1,6 % m/m a +2,1 % r/r.
    • USA: Spotřebitelské ceny v září +0,2 % m/m a +2,4 % r/r a v jádrové složce +0,3 % m/m a +3,3 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 5/10 prudce vzrostly na 258 tis.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek ráno sice po mírně vyšší zářijové inflaci posílila k hladině 25,30 CZK/EUR, ale výraznější zisky si nepřipsala a v průběhu dne ranní zisky pozvolna odevzdávala. Hlavní tuzemskou statistikou byla včera spotřebitelská inflace (CPI) za září (-0,4 % m/m a +2,6 % r/r). V meziročním srovnání sice inflace zrychlila (v srpnu 2,4 %), ale celkově zůstává pod kontrolou. Je však nutné počítat s tím, že v průběhu 4. čtvrtletí bude meziroční inflace dále zrychlovat až lehce nad 3 %. To platí především pro prosinec. V souhrnu za celý letošní rok se rýsuje růst inflace v rozmezí 2,4 – 2,5 %, což je sice nad inflačním cílem ČNB, ale oproti předchozím dvěma rokům se jedná o výrazné snížení meziroční dynamiky. Největšími riziky jsou pro další vývoj inflace kolísavé ceny potravin a přetrvávající vyšší cenová dynamika ve službách. Vývoj cen zemědělských výrobců ani vývoj cen v potravinářském průmyslu však zatím nenaznačují, že by měly koncové ceny potravin v nejbližších měsících dále rychle růst.
    • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna oslabila a ke konci odpoledne se nacházela nad hladinou 23,20 CZK/USD (nejslabší hodnoty koruny za poslední dva měsíce). Na měnovém páru s polským zlotým včera koruna mírně posílila, obchodovalo se lehce pod hladinou 5,90 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve čtvrtek vůči euru oslabovaly. Maďarský forint se vrátil nad hladinu 400 HUF/EUR a polský zlotý nad úroveň 4,30 PLN/EUR.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo v rozmezí 1,091 – 1,095 USD/EUR. V souhrnu za celý den dolar mírně posílil. Včera zveřejněné statistiky z USA vyzněly velmi rozporuplně. Spotřebitelská inflace v září rostla nad tržním konsenzem, a to i v jádrové složce (zrychlení na 3,3 %r/r). Velmi negativně včera překvapila druhá sledovaná statistika – prudce vzrostl počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti na 258 tis. (nejvyšší hodnota od začátku loňského srpna). Jestli se jednalo o mimořádný výkyv nebo o trvalé zhoršení, to bude snad jasnější v dalších týdnech. Americké Ministerstvo práce neuvedlo žádný specifický důvod (částečným vysvětlením je hurikán Helene a stávka v Boeingu) tak výrazného nárůstu žádostí a vývoj situace na pracovním trhu v USA tak nyní bude ještě více pod drobnohledem.

    Očekávaná data a události

    • Německo: Index spotřebitelských cen CPI (září) – finální údaj, Běžný účet platební bilance (srpen)
    • USA: Index cen průmyslových výrobců (září), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (říjen) – předběžný odhad, Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Goolsbee, Loganová. Bowmanová
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube