- ČR: Spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně stagnovaly, meziročně vzrostly o 2,6 %.
- Eurozóna: Projevy členů Evropské centrální banky: P. Lane: Vysoká míra nejistoty a stále zvýšené cenové tlaky, které jsou patrné v ukazatelích domácí inflace, znamenají, že budeme muset zachovat restriktivní postoj.
- USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v květnu vzrostl na 90,5 b.
- EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem nedařilo. Zatímco ještě ráno se obchodovalo pod hladinou 24,65 CZK/EUR, v průběhu dopoledne koruna zamířila nad úroveň 24,75 CZK/EUR. Odpoledne pak umazala pouze část předešlých ztrát a zakončila mírně pod touto hladinou. K jejím ztrátám přispěla také tuzemská spotřebitelská inflace za květen, která meziměsíčně stagnovala, meziročně však zpomalila více, než se čekalo. Tempo jejího růstu zvolnilo z 2,9 % r/r v dubnu na 2,6 % r/r (tržní odhad 2,8 % r/r). Toto výraznější zpomalování inflace zvyšuje pravděpodobnost, že Česká národní banka (ČNB) přistoupí k výraznějšímu snižování sazeb. Na druhou stranu je zde stále přetrvávající vysoká inflace ve službách a výrazný růst mezd. V porovnání s aktuální prognózou ČNB pak inflace zpomalila méně, banka pro květen odhadovala 2,5% meziroční růst.
- USDCZK & PLNCZK: České měně se nedařilo ani vůči americkému dolaru, když oslabila z okolí hladiny 22,90 CZK/USD nad hranici 23,0 CZK/USD. Nachází se tak na svých měsíčních miminech. Na měnovém páru s polským zlotým koruna oslabila pouze mírně, v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 5,70 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo ani maďarskému forintu. Postupně oslabil z hladiny 393 HUF/EUR včera ráno na úroveň 395 HUF/EUR. Pohyboval se tak na téměř dvouměsíčních minimech. Vůči společné evropské měně oslabil také polský zlotý, v průběhu dne zamířil k hladině 4,35 PLN/EUR, později umazal jen část ztrát.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo americkému dolaru. Zatímco ráno se obchodovalo nad hladinou 1,075 USD/EUR, odpoledne euro zakončilo na úrovni 1,072 USD/EUR. Dnešek přinese velmi důležitá data o květnovém vývoji spotřebitelských cen v USA, zejména však večerní zasedání americké centrální banky (Fed). S největší pravděpodobností Fed ponechá sazby beze změny (hlavní sazba v rozmezí 5,25 – 5,50 %), velmi zásadní však bude následná tisková konference se šéfem Fedu J. Powellem. Pozornost bude rovněž upřena na novou makroekonomickou prognózu a na to, jaký vývoj načrtnou pro letošní a příští rok američtí centrální bankéři.
- Německo: Index spotřebitelských cen – finální údaj (květen)