- Německo: Spotřebitelské ceny v červnu finálně +0,1 % m/m a +2,2 % r/r, tj. v souladu s předběžným odhadem.
- USA: Index spotřebitelských cen v červnu -0,1 % m/m a +3,0 % r/r a v jádrové složce +0,1 % m/m a +3,3 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 6/7 poklesly na 222 tis.
- EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve čtvrtek odehrávalo především několik haléřů pod hladinou 25,40 CZK/EUR. Oproti první polovině týdne si včera koruna další ztráty nepřipsala. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a ani dnes nebudou zveřejněny žádné důležitější tuzemské statistiky.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek dopoledne posilovala a následně skokově posílila odpoledne po zveřejnění výsledku červnové spotřebitelské inflace v USA. V závěru odpoledne se pohybovala v blízkosti hladiny 23,30 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se včera obchodování odehrávalo lehce nad hladinou 5,95 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 392,5–394,5 HUF/EUR a polský zlotý převážně v pásmu 4,25 – 4,265 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve čtvrtek dopoledne euro vůči americkému dolaru mírně posilovalo a zkraje odpoledne (14:30) následně skokově posílilo těsně pod hladinu 1,09 USD/EUR v návaznosti na nižší růst červnové spotřebitelské inflace (CPI) v USA. Respektive CPI inflace v červnu oproti květnu poklesla o 0,1 % m/m a v meziročním srovnání zpomalila na 3 %. Po květnu (0 % m/m) se tak jedná o druhý meziměsíční údaj v řadě, který ukazuje na výrazné zpomalení inflační dynamiky. Meziměsíčně CPI inflace v USA předtím naposledy poklesla v květnu 2020, tj. před více jak čtyřmi roky. Důležité je, že v červnu pokračovalo zpomalování i v jádrové složce inflace (+0,1 % m/m) a +3,3 % r/r (nejnižší meziroční růst od dubna 2021). Pokud by se v podobném duchu vyvíjela cenová dynamika i přes léto, tak by Americká centrální banka (Fed) na zářijovém zasedání velmi pravděpodobně přistoupila ke snížení úrokových sazeb. S odeznívající inflací by totiž měl Fed více prostoru věnovat se zpomalující americké ekonomice, z které v poslední době chodí přeci jen trochu horší čísla. Včera však pozitivně překvapil nižší počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Z technického pohledu je nyní pro nejbližší vývoj na eurodolaru důležitá hladina 1,09 USD/EUR. Pokud by byla prolomena, tak se euru otevře prostor k dalšímu posílení směrem k úrovni 1,097 USD/EUR (maxima eura z letošního března).
- Německo: Běžný účet platební bilance (květen)
- USA: Index cen průmyslových výrobců (červen), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (červenec) – předběžný odhad