Ranní zprávy 12.09.2024

    12. 09. 2024

    Image

    Klíčové události

    - USA: Spotřebitelské ceny v srpnu +0,2 % m/m a +2,5 % r/r a v jádrové složce +0,3 % m/m a +3,2 % r/r.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve středu odehrávalo lehce pod hladinou 25,10 CZK/EUR. Zatímco na začátku týdne bylo zveřejněno hned několik důležitých statistik z tuzemské ekonomiky (pozornost poutala hlavně CPI inflace), tak zbytek týdne je na domácí makro data prázdný s výjimkou běžného účtu platební bilance za červenec (13/9), na který však koruna obyčejně nereaguje. Koruna zatím nedokázala zamířit pod hranici 25 CZK/EUR a mnoho šancí tomu nedáváme ani ve druhé půlce týdne. Impulsy pro korunu tak budou v nejbližších dnech chodit především z vnějšího prostředí, když dnes je na programu zasedání Evropské centrální banky.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna v návaznosti na srpnovou inflaci v USA oslabila k hladině 22,80 CZK/USD. Vůči polskému zlotému v závěru středečního odpoledne k úrovni 5,84 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint vůči euru posílil k hladině 396 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval především v rozmezí 4,28 – 4,29 PLN/EUR a v závěru dne oslabil na 4,295 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru dolar ve středu odpoledne posílil a obchodování se přesunulo k hladině 1,10 USD/EUR. Jedná se o nejsilnější hodnoty americké měny od poloviny srpna. Impulsem pro posílení dolaru byl o něco rychlejší růst americké CPI inflace v jádrové složce za srpen (+0,3 m/m místo odhadovaných +0,2 % m/m). Meziroční růst CPI v srpnu dále zvolnil na 2,5 %, což je nejnižší hodnota za posledních tři a půl roku. Meziroční růst CPI inflace v jádrové složce se sice nadále nachází nad 3 % (konkrétně v srpnu 3,2 %), ale i zde je v posledních měsících patrné odeznívání inflační dynamiky. Na základě srpnových čísel z USA (inflace a pracovní trh) je velmi pravděpodobné, že americký Fed na zasedání v příštím týdnu (18/9) sníží úrokové sazby o 25 bodů. Podobně sníží úrokové sazby i Evropská centrální banka (ECB) s tím rozdílem, že ta zasedá již dnes odpoledne. Snížení sazeb o 25 bodů (hlavní sazba na 4 % z 4,25 %) je trhem započteno. Eurodolar však může výrazněji reagovat na novou makroekonomickou prognózu ECB i na jakékoliv náznaky toho, jak rychle hodlá ECB snižovat úrokové sazby na nadcházejících zasedáních. Spíše však očekáváme, že se od prezidentky ECB Ch. Lagardeové směrem k budoucnosti mnoho nového a konkrétního nedozvíme.

    Očekávaná data a události

    - Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky

    - USA: Index cen průmyslových výrobců (srpen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 7/9)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube