Ranní zprávy 13.02.2025

    13. 02. 2025

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Spotřebitelské ceny (CPI) v souladu s předběžným odhadem v lednu +1,3 % m/m a +2,8 % r/r a v jádrové složce +0,5 % m/m a +2,5 % r/r.

    - USA: Index spotřebitelských cen (CPI) v lednu +0,5 % m/m a +3,0 % r/r a v jádrové složce +0,4 % m/m a +3,3 % r/r.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna vůči euru ve středu odpoledne posílila a pohybovala se již těsně, několik haléřů, nad hranicí 25 CZK/EUR. Ve středu ráno byla zveřejněna lednová spotřebitelská inflace, která v souladu s předběžným odhadem ČSÚ z minulého týdne vzrostla o 1,3 % m/m a o 2,8 % r/r. K meziměsíčnímu růstu inflace přispěly především dražší potraviny (3,0 %) a alkohol (8,9 %) a ze služeb dovolené s komplexními službami (5,7 %). V meziročním srovnání v lednu do inflace již jen nepatrně přispíval oddíl bydlení, voda, energie, paliva, když poklesly ceny elektřiny a zemního plynu. Zrychluje však meziroční růst cen u imputovaného nájemného a nájemného z bytu, což jsou položky, které odrážejí růst cen nemovitostí. V nejbližších měsících se meziroční dynamika inflace bude i nadále pohybovat nad 2 % inflačním cílem České národní banky (ČNB), když rizikovými oblastmi vyšší inflace jsou pro letošek vyšší ceny potravin, pozvolnější odeznívání inflace ve službách a zrychlení cenového růstu u imputovaného nájemného.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu v souhrnu za celý den posílila pod hladinu 24,20 CZK/USD (výrazná volatilita během odpoledne). Na měnovém páru s polským zlotým včera koruna mírně posílila seshora k hranici 6 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve středu maďarský forint vůči euru krátce posílil až pod hladinu 402 HUF/EUR (během odpoledne však forint rychle oslaboval) a polský zlotý vůči euru krátce pod hladinu 4,17 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera s úderem 14:30 dolar vůči euru skokově posílil k hladině 1,032 USD/EUR po mírně vyšší lednové CPI inflaci v USA (+0,5 % m/m a +3,0 % r/r oproti tržnímu konsenzu +0,3 % m/m a +2,9 % r/r) a to i v jádrové složce (+0,4 % m/m a +3,3 % r/r). Meziměsíční růst cen imputovaného nájemného (v USA čtvrtina spotřebního koše) však v lednu setrval na 0,3 % a +4,6 % r/r. Z pohledu Americké centrální banky (Fed) lednový výsledek inflace znamená to, že Fed na nejbližším zasedání (březen) ponechá úrokové sazby velmi pravděpodobně beze změny. Ke konci odpoledne však dolar všechny zisky spojené s vyšší lednovou inflací odevzdal a ke konci středečního odpoledne se pohyboval nad hladinou 1,037 USD/EUR.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Běžný účet platební bilance (prosinec)

    - Eurozóna: Průmyslová produkce (prosinec), Makroekonomická prognóza Evropské komise

    - Německo: Index spotřebitelských cen CPI (leden) – finální údaj

    - Polsko: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – předběžný odhad

    - USA: Index cen průmyslových výrobců PPI (leden), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 8/2)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2025 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube