Německo:Spotřebitelské ceny v květnu dle finálních dat vzrostly o 0,1 % m/m a o 2,4 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU vzrostly o 0,2 % m/m a o 2,8 % r/r).
USA:Spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně stagnovaly, meziročně vzrostly o 3,3 %. Americká centrální banka (Fed) dle očekávání ponechala sazby beze změny, hlavní sazba zůstává v rozmezí 5,25 – 5,50 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem dařilo. Zatímco ráno se obchodovalo nad hladinou 24,70 CZK/EUR, odpoledne koruna zakončila na úrovni 24,65 CZK/EUR. Umazala tak větší část úterních ztrát po zveřejnění tuzemské spotřebitelské inflace.
USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru koruny a dolaru. Zatímco ještě ráno se obchodovalo nad hranicí 23,0 CZK/USD (kam koruna oslabila v úterý), v závěru odpoledne se česká měna pohybovala hlouběji pod hladinou 22,75 CZK/USD. Zcela tak umazala předešlé ztráty. Na měnovém páru s polským zlotým koruna jen mírně posílila, když zakončila pod hladinou 5,70 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu nepodařilo umazat úterní ztráty a opět zavíral na úrovni 395 HUF/EUR. Polský zlotý vůči společné evropské měně jen mírně posílil, když zakončil na hladině 4,33 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se před očekávaným večerním zasedáním americké centrální banky (Fed) dařilo euru. Mírně posilovalo již v dopoledních hodinách, nejvýraznější zisky si však připsalo po zveřejnění květnové spotřebitelské inflace v USA. Posílilo nad hladinu 1,080 USD/EUR a odpoledne zakončilo na úrovni 1,085 USD/EUR. Americká CPI inflace překvapila meziměsíční stagnací (tržní odhad +0,1 % m/m) i meziročním zpomalením na 3,3 % (tržní odhad stagnace na +3,4 % r/r). Nižší, než očekávaná byla také jádrová inflace (+0,2 % m/m vs. odhad +0,3 % m/m, +3,4 % r/r vs. odhad +3,5 % r/r). Přestože jsou tyto údaje pro Fed dobrou zprávou, stále není pravděpodobné, že by ke snížení sazeb přistoupil dříve než na podzim (pravděpodobnost snížení sazeb již v září s aktuálními daty o inflaci roste). Na včerejším zasedání Fed dle očekávání ponechal sazby beze změny, hlavní sazba tak zůstává v rozmezí 5,25 – 5,50 %. Uznal mírný pokrok ve zpomalování inflace směrem k 2% cíli, nová projekce však počítá s menším snižováním úroků (v březnu Fed předpokládal pro letošní rok trojí snížení o čtvrt procentního bodu). Členové Fedu dle nové projekce (tzv. dot-plot) letos předpokládají pouze jedno snížení úroků o 25 bazických bodů, protože je třeba dalších důkazů, že inflace opravdu klesá. Do konce příštího roku pak očekávají sazbu 4,1 %, což implikuje další čtyři snížení o 25 bazických bodů. Ve svém projevu J. Powell uvedl, že prognózy pro trajektorii sazeb změnila právě inflace (vzhledem k datům za 1. čtvrtletí), snížení sazeb tak bude trvat déle (ke konkrétnímu snižování sazeb se Fed nezavazuje). Ačkoli překvapení v podobě zpomalení květnové inflace členové vítají, potřebují tedy více důvěry. Bude třeba sledovat data, včetně situace na trhu práce (nyní vidíme trh práce jako silný, ač se postupně ochlazuje).
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (duben)
Eurozóna: Průmyslová výroba (duben)
USA: Ceny průmyslových výrobců (květen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 8/6)
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok