Ranní zprávy 13.08.2024

    13. 08. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Míra inflace v červenci zrychlila z červnových 2,0 na 2,2 procenta. Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny vyšší o 0,7 procenta.

    - Německo: Běžný účet platební bilance skončil v červnu přebytkem ve výši 23,2 miliardy eur.

    - USA: Newyorská pobočka Fedu očekává, že v horizontu jednoho roku dosáhne míra americké inflace úrovně 3,0 procenta.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Hlavní zprávou včerejšího dne bylo bezpochyby zveřejnění nových čísel ohledně tuzemské inflace. Ta dle Českého statistického úřadu v červenci vzrostla z červnových 2,0 na 2,2 procenta meziročně. Co se týče jejího meziměsíčního nárůstu, ten byl 0,7procentní. A pokud jde o důvody tohoto navýšení, dle analytiků tkvěly především v dražších dovolených. Stejně tak si ale lidé připlatili i za potraviny, konkrétně za čokoládu, nebo vodné a stočné. Koruna vstoupila do nového obchodního týdne úspěšně, vůči euru posílila, a to konkrétně o šest haléřů. Když se trhy uzavíraly, svítilo na ukazateli číslo 25,18 CZK/EUR.

    - USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj byl v pondělí k vidění rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. I zde sice docházelo k výkyvům na obě, ovšem v případě koruny byly významnější. V celkovém součtu si tak polepšila na úroveň 23,04 CZK/USD. Kde česká měna naopak zaváhala, byl trh s polským zlotým. O všechny své dřívější zisky přitom přišla v samém závěru dne, kdy se kurz vyšplhal na hranici 5,86 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Kromě koruny se včera zadařilo také maďarskému forintu, i ten si totiž vůči euru polepšil. Jak moc? Vlastně jen kosmeticky: z ranních 394,2 HUF/EUR na pozdějších 393,9 HUF/EUR. Jednotná evropská měna v pondělí oslabila také oproti poslední regionální měně, kterou v našem přehledu sledujeme, tedy polskému zlotému. Tento kurz měl na konci dne hodnotu 4,301 PLN/EUR.

    - EURUSD: Nahoru a dolů, tak vypadal pondělní vývoj na měnovém páru eura a dolaru. Kdo nakonec tahal za delší konec pomyslného provazu? Bylo to euro, jež posílilo na hladinu 1,093 USD/EUR.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Běžný účet platební bilance (červen).

    - Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (srpen).

    - Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (srpen).

    - USA: Index cen průmyslových výrobců (červenec).

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube