Ranní zprávy 13.09.2024

    13. 09. 2024

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Evropská centrální banka snížila podle předpokladů diskontní úrokovou sazbu o 25 bodů na 3,50 %.

    - USA: Index cen průmyslových výrobců v srpnu +0,2 % m/m a +1,7 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 7/9 mírně vzrostly na 230 tis.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek dále mírně oslabovala a obchodování se přesunulo lehce nad hladinu 25,10 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera sice prázdný, což však bylo kompenzováno zasedáním Evropské centrální banky (ECB). ECB však výraznější volatilitu nedoručila. Z tuzemských statistik dnes bude stát za pozornost běžný účet platební bilance za červenec, který bude po červnu pravděpodobně opět hluboce schodkový.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna mírně posílila a ke konci odpoledne se nacházela v blízkosti úrovně 22,75 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna oslabila k hladině 5,86 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera v souhrnu za celý den maďarský forint vůči euru posílil pod hladinu 396 HUF/EUR. Polský zlotý sice ve čtvrtek dopoledne krátce oslabil nad hladinu 4,30 PLN/EUR, ale ke konci odpoledne se pohyboval na silnějších hodnotách pod hladinou 4,29 PLN/EUR a v souhrnu za den mírně posílil.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek posílilo a v závěru odpoledne se pohybovalo v blízkosti hladiny 1,104 USD/EUR. Evropská centrální banka (ECB) na včerejším zasedání podle předpokladů snížila úrokové sazby o 25 bodů (snížení diskontní sazby na 3,50 %), respektive o něco výrazněji snížila další sazby (sazba pro hlavní refinanční operace a sazba mezní zápůjční facility) a to kvůli novému nastavení rozpětí mezi sazbami, které bylo avizováno letos v březnu. V nové prognóze ECB ponechala beze změny projekci HICP inflace (letos 2,5 %), ale mírně snížila projekci HDP (letos jen 0,8 %) a to kvůli slabé soukromé spotřebě a investicím. To, zda ECB ve 4. čtvrtletí zrychlí uvolňování měnové politiky, bude záviset na příchozích datech. ECB zatím pokračuje v přístupu data-dependent and meeting-by-meeting. Vzhledem k tomu, že ve 3. čtvrtletí očekáváme výraznější zpomalení ekonomiky eurozóny (+0,1 % k/k, možná stagnaci), tak podle nás ECB ve 4. čtvrtletí může přistoupit ke snížení sazeb na obou zasedáních, tj. do konce roku ještě o dalších 50 bodů. Prezidentka ECB Ch. Lagardeová však na tiskové konferenci zmínila např. stále vysokou dynamiku inflace ve službách, takže celkově zářijové zasedání ECB vyznělo neutrálně a rovněž dopad na eurodolar byl poměrně omezený – jen mírné posílení eura k hladině 1,104 USD/EUR. Nyní je na řadě americký Fed, který bude zasedat příští týden ve středu (18/9). Včera zveřejněné statistiky z USA (týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, PPI inflace za srpen) skončily víceméně v souladu s tržním konsenzem.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Běžný účet platební bilance (červenec)

    - Eurozóna: Průmyslová produkce (červenec)

    - Polsko: Index spotřebitelských cen (srpen) – finálně

    - USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (září) – předběžný odhad

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube