Ranní zprávy 13.11.2024

    13. 11. 2024

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v listopadu klesá na 12,5 b.

    - Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v listopadu klesá na 7,4 b. Dílčí index hodnocení současné situace klesá na -91,4 b. Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,4 % m/m a o 2,0 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU +0,4 % m/m, +2,4 % r/r). Předčasné volby do německého Spolkového sněmu by se měly uskutečnit 23. února. Na termínu se dohodli zástupci parlamentních frakcí vládní sociální demokracie (SPD) a opoziční konzervativní unie CDU/CSU. Oficiálně musí volební termín schválit prezident Frank-Walter Steinmeier.

    - USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v říjnu vzrostl na 93,7 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem nedařilo. Nedokázala tak umazat pondělní ztráty, naopak je dále prohloubila. Již od ranních hodin v jejím případě převládal oslabující trend a obchodování se postupně přesunulo k hladině 25,40 CZK/EUR.

    - USDCZK & PLNCZK: Stejný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru české koruny a amerického dolaru, kdy koruna prohloubila ztráty z úvodu týdne. Zatímco ještě ráno se obchodovalo pod hladinou 23,85 CZK/USD, odpoledne česká měna zavírala těsně pod úrovní 23,95 CZK/USD. Pohybuje se tak na svých dvouletých minimech. Vůči polskému zlotému se pak koruně rovněž nedařilo, když zcela odevzdala pondělní zisky. V závěru včerejšího odpoledne se obchodovalo na hladině 5,83 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint skončil oproti pondělku beze změny. Opět zakončil mírně nad hladinou 410,5 HUF/EUR. Polský zlotý na měnovém páru s eurem zprvu mírně posiloval, zisky však odevzdal a na konci včerejšího odpoledne probíhalo obchodování nad hladinou 4,35 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo americkému dolaru, který tak rozšířil své předešlé zisky po amerických volbách. Na konci odpoledne se pohyboval na hladině 1,060 USD/EUR. Euro se tak nachází na svých ročních minimech. Zklamání přinesl listopadový průzkum ZEW, dle kterého se důvěra investorů a analytiků v ekonomiku Německa a eurozóny namísto očekáváného zlepšení naopak zhoršila. Hlavním důvodem je zřejmě výsledek amerických voleb v kombinaci s rozpadem německé vládní koalice.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Běžný účet platební bilance (září)

    - Polsko: Běžný účet platební bilance (září)

    - USA: Index spotřebitelských cen (říjen)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube