Ranní zprávy 14.03.2025

    14. 03. 2025

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Maloobchodní tržby v lednu -0,5 % m/m a +2,8 % r/r.

    - Eurozóna: Průmyslová produkce v lednu +0,8 % m/m a 0 % r/r.

    - Maďarsko: Průmyslová produkce v lednu -3,9 % r/r.

    - USA: Ceny průmyslových výrobců v únoru 0 % m/m a +3,2 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 8/3 mírně poklesly na 220 tis.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna se vůči ve čtvrtek odpoutala od hranice 25 CZK/EUR a v průběhu dne oslabila až k hladině 25,10 CZK/EUR. Odpoledne většinu ztrát smazala. Z domácích makroekonomických statistik včera stály za pozornost lednové maloobchodní tržby, které částečně korigovaly silný prosinec. Meziměsíční pokles maloobchodu šel v lednu ruku v ruce s poměrně výrazným zhoršením spotřebitelské důvěry na začátku letošního roku. Stále je nutné mít na paměti, že i přes oživování tržeb v roce 2024 se maloobchod ve stálých cenách aktuálně nachází o necelá 3 % pod průměrem roku 2021. Prostor pro růst maloobchodních tržeb a spotřeby domácností tak pro letošek stále zůstává vysoký, ale bude v tomto směru hodně záviset na spotřebním apetitu domácností. Očekáváme, že růst maloobchodních tržeb letos oproti loňskému roku (4,3 %) zpomalí do rozmezí 2–3 %. Na domácí makrostatistiky bohatý týden dnes bude završen běžným účtem platební bilance za leden.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna oslabila až těsně pod hladinu 23,20 CZK/USD. Ke konci odpoledne však následně většinu ztrát umazala. Oproti začátku března je koruna silnější o téměř 4 %. Vůči polskému zlotému koruna oslabila těsně pod hranici 6 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v širším okolí hranice 400 HUF/EUR. Polský zlotý ve čtvrtek v souhrnu za celý den posílil a ke konci odpoledne se pohyboval pod úrovní 4,19 PLN/EUR.

    EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru během čtvrtku oslabilo až k hladině 1,083 USD/EUR, když dolaru odpoledne pomohla lepší čísla z tamní ekonomiky (nižší růst PPI inflace, mírný pokles týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti). Výrazněji však dolar posílit nedokázal. Přestože v první polovině tohoto týdne dolar ještě oslaboval (v úterý odpoledne téměř 1,095 USD/EUR), tak poslední dny na eurodolaru přeci jen vykazují znaky určité stabilizace. Z pohledu statistik bude dnes odpoledne poutat pozornost předběžný odhad spotřebitelské důvěry v USA za březen. V únoru došlo k výraznému poklesu důvěry v kombinaci s výrazným nárůstem inflačních očekávání domácností. Pokud přinese březen další propad důvěry, tak může dolar opětovně oslabit nad hladinu 1,09 USD/EUR. Jinak zůstává dolar i nadále pod vlivem trojúhelníku – cla, geopolitika, dluhová brzda v Německu.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Běžný účet platební bilance (leden)

    - Německo: Index spotřebitelských cen CPI (únor) – finální údaj, Běžný účet platební bilance (leden)

    - Polsko: Index spotřebitelských cen CPI (únor) – finální údaj

    - USA: Spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity (březen) – předběžný odhad

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2025 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube