Ranní zprávy 14.06.2024

    14. 06. 2024

    Image

    Klíčové události

    • ČR: Běžný účet platební bilance skončil v dubnu přebytkem ve výši 27,95 mld. Kč.
    • Eurozóna: Průmyslová produkce v dubnu klesla o 0,1 % m/m a o 3,0 % r/r.
    • USA: Ceny průmyslových výrobců v květnu klesly o 0,2 % m/m, meziročně vzrostly o 2,2 %. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 8/6) vzrostly na 242 tis.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem nedařilo a odevzdala tak většinu středečních zisků. V závěru odpoledne se obchodovalo mírně pod hladinou 24,70 CZK/EUR, později však koruna směřovala nad tuto úroveň. Guvernér České národní banky (ČNB) A Michl na konferenci v Londýně uvedl, že na dalším zasedání bude bankovní rada pravděpodobně diskutovat o tom, zdali snížit sazby o 25 či 50 bazických bodů. Obě možnosti jsou dle jeho slov otevřené. Další kroky pak v souvislosti se snižováním sazeb již budou velmi opatrné (rozhodování na základě aktuálních dat). Může dojít k po/zastavení procesu snižování sazeb, pokud inflace (zejména jádrová) nebude v souladu s prognózou ČNB.
    • USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru koruny a dolaru. Koruna postupně odevzdala většinu středečních zisků. Zatímco ještě ráno se obchodovalo pod hladinou 22,85 CZK/USD, odpoledne koruna zakončila nad úrovní 22,90 CZK/USD. Později pak mířila nad hranici 23,0 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým včera převažovalo obchodování pod hladinou 5,70 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint mírně oslabil, když zakončil na hladině 396 HUF/EUR. Pohybuje se tak na svých minimech od konce března. Ztráty si vůči společné evropské měně připsal také polský zlotý, který odpoledne zavíral na úrovni 4,35 PLN/EUR.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera převažoval posilující trend amerického dolaru. Zatímco ještě v dopoledních hodinách se obchodovalo mírně nad hladinou 1,080 USD/EUR, odpoledne euro zakončilo pod touto úrovní a ve večerních hodinách se obchodování přesunulo pod úroveň 1,075 USD/EUR. Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na 242 tis. (tržní odhad +225 tis.). Jde o nejvyšší hodnotu od srpna loňského roku. Data tak ukazují na postupné ochlazování trhu práce, velmi však bude záležet také na dalším vývoji inflace. Zveřejněny byly i květnové ceny v americkém průmyslu, které překvapily nižšími než očekávanými čísly (-0,2 % m/m vs. odhad +0,1 % m/m; +2,2 % r/r vs. odhad +2,5 % r/r).

    Očekávaná data a události

    • Eurozóna: Zahraniční obchod (duben)
    • Polsko: Index spotřebitelských cen – finální údaj (květen)
    • USA: Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity – předběžný odhad (červen)
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube