Ranní zprávy 14.08.2024

    14. 08. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Běžný účet platební bilance v červnu skončil schodkem ve výši 48,24 mld. Kč.

    - Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v srpnu klesá na 17,9 b.

    - Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v srpnu klesá na 19,2 b. Dílčí index hodnocení současné situace klesá na -77,3 b.

    - USA: Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o 0,1 % m/m a o 2,2 % r/r. Index optimismu mezi malými podniky NFIB v červenci vzrostl na 93,7 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Česká koruna včera na měnovém páru s eurem v souhrnu jen mírně oslabila, když odpoledne zakončila na hladině 25,20 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických statistik byl zveřejněn pouze aktuální vývoj platební bilance. Schodek běžného účtu se v červnu prohloubil na 48,2 mld. Kč, k čemuž přispěl u výraznější odliv dividend z přímých investic (78,2 mld. Kč).

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české měně zprvu v dopoledních hodinách nedařilo, když oslabila nad hladinu 23,05 CZK/USD, ztráty se jí však podařilo umazat a v souhrnu posílila na hranici 23,0 CZK/USD, kde se obchodovalo v závěru odpoledne. Na měnovém páru s polským zlotým koruna naopak oslabila a prohloubila tak pondělní ztráty. Na konci odpoledne se pohybovala na úrovni 5,88 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu podařilo udržet zisky z předešlých dnů a dále mírně posílil, když zamířil k hladině 393 HUF/EUR. Vůči společné evropské měně se včera dařilo také polskému zlotému. Zisky si připisoval zejména v dopoledních hodinách, postupně posílil pod hladinu 4,285 PLN/EUR. Zakončil pak mírně nad touto úrovní.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu v dopoledních hodinách dařilo dolaru, který posílil do blízkosti hladiny 1,090 USD/EUR. Po poledni však začal převládat posilující trend eura a obchodování se přesunulo nad úroveň 1,095 USD/EUR. Euro posilovalo i v pozdních odpoledních hodinách, kdy zamířilo k hladině 1,097 USD/EUR. Růst cen v americkém průmyslu v červenci nečekaně zmírnil na 0,1 % m/m (trh odhadoval stagnaci na 0,2 % m/m), v meziročním srovnání pak došlo k výraznějšímu zpomalení na 2,2 % r/r (tržní odhad 2,3 % r/r). Výrazným zklamáním pak byl srpnový průzkum institutu ZEW, dle kterého prudce klesla důvěra v německou ekonomiku i v ekonomiku eurozóny.

    Očekávaná data a události

    - Eurozóna: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (2. čtvrtletí), Průmyslová produkce (červen)

    - Polsko: Index spotřebitelských cen – finální údaj (červenec), Hrubý domácí produkt – předběžný odhad (2. čtvrtletí)

    - USA: Index spotřebitelských cen (červenec)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube