Ranní zprávy 14.11.2024

    14. 11. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Běžný účet platební bilance v září skončil schodkem 8,7 mld. korun.

    - Polsko: Běžný účet platební bilance v září skončil schodkem 1,434 mil. eur.

    - USA: Index spotřebitelských cen v říjnu +0,2 % m/m a +2,6 % r/r a v jádrové složce +0,3 % m/m a +3,3 % r/r.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna vůči euru ve středu posílila a vrátila se zpět k hladině 25,30 CZK/EUR. Došlo k mírnému rozšíření úrokového diferenciálu mezi korunovými a eurovými tržními sazbami ve prospěch koruny. Během středy posilovaly i další měny středoevropského regionu (HUF, PLN). I nadále platí, že se obchodování koruny vůči euru od konce října odehrává primárně v rozmezí 25,20 – 25,40 CZK/EUR a denní výkyvy se zatím odehrávají v tomto pásmu. Z domácích makroekonomických statistik byl včera zveřejněn běžný účet platební bilance za září, který skončil schodkem 8,7 mld. korun. Bilance zboží a služeb sice skončila v solidním přebytku 42,9 mld. korun, ale odliv dividend z přímých investic byl ještě výraznější.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna během dne sice přechodně posílila k hladině 23,80 CZK/USD, ale v odpoledních hodinách opět rychle oslabovala až těsně pod hranici 24 CZK/USD (letošní minimum koruny). Vůči dolaru tak koruna zatím setrvává pod silným prodejním tlakem a její oslabení nad hladinu 24 CZK/USD nelze ve druhé polovině týdne rozhodně vyloučit. Na měnovém páru s polským zlotým se včera obchodovalo primárně v rozmezí 5,82 – 5,83 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera vůči euru posilovaly. Maďarský forint z ranních 411 HUF/EUR zamířil k úrovni 408 HUF/EUR v závěru středečního odpoledne. Obchodování polského zlotého vůči euru se ve středu odehrávalo v rozmezí 4,34 – 4,35 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru si včera odpoledne další zisky připsal dolar, který vůči euru posílil hlouběji pod hladinu 1,06 USD/EUR. Americká měna se aktuálně vůči euru nachází na nejsilnějších hodnotách od loňského října a v nejbližších dnech rozhodně nelze vyloučit posun dolaru na ještě silnější úrovně. V úvahu připadá testování hladiny 1,05 USD/EUR, případě až 1,045 USD/EUR. Z makroekonomických statistik včera poutala pozornost především říjnová CPI inflace v USA, která celkově i v jádru skončila v souladu s tržním konsenzem. Meziroční růst CPI v jádrové složce je však v posledních měsících zabetonován nad 3 % a udržitelný návrat k inflačnímu cíli, tj. ke 2 % se jeví jako stále problematičtější.

    Očekávaná data a události

    - Eurozóna: Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) – předběžný odhad, Průmyslová produkce (září), Záznam ze říjnového zasedání Evropské centrální banky (ECB), Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Guindos, Schnabelová, Lagardeová

    - Polsko: Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) – předběžný odhad

    - USA: Index cen průmyslových výrobců (říjen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (9/11), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Powell, Williams

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube