- Eurozóna: Hrubý domácí produkt podle zpřesněného odhadu ve 2. čtvrtletí +0,3 % k/k a +0,6 % r/r. Průmyslová produkce v červnu -0,1 % m/m a -3,9 % r/r.
- Polsko: Index spotřebitelských cen v červenci finálně +1,4 % m/m a +4,2 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu +1,5 % k/k a +3,2 % r/r.
- USA: Spotřebitelské ceny v červenci +0,2 % m/m a +2,9 % r/r a v jádrové složce +0,2 % m/m a +3,2 % r/r.
- EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se včera během dne odehrávalo především lehce pod hladinou 25,20 CZK/EUR, avšak ke konci odpoledne koruna posílila směrem k úrovni 25,10 CZK/EUR. Pokud vydrží pozitivní sentiment na finančních trzích a posilování eura vůči americkému dolaru, tak si může koruna ve druhé polovině týdne připsat další zisky směrem k hranici 25 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a podobně tomu bude i dnes.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna posílila, a to především odpoledne v souvislosti s mírně slabší spotřebitelskou inflací v USA. Ke konci odpoledne se obchodovalo již pod hladinou 22,80 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna ve středu mírně posílila a smazala tak část úterních ztrát. V závěru středečního odpoledne se obchodovalo lehce nad hladinou 5,85 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint oslabil nad hladinu 394 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval v rozmezí 4,285 – 4,30 PLN/EUR. Další zisky si však včera polská měna nepřipsala, a to ani navzdory výrazně lepšímu odhadu polského HDP za 2. čtvrtletí. Dnes je v Polsku státní svátek a obchodování ve druhé polovině týdne se tak může nést v duchu nízké likvidity.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu dopoledne euro posílilo nad hladinu 1,10 USD/EUR a další zisky si následně připsalo odpoledne po mírně nižší spotřebitelské inflaci v USA (téměř 1,105 USD/EUR). V závěru středy však euro část zisků odevzdalo. Euro tak včera posílilo na nejsilnější hodnoty od konce loňského roku. Další zisky si euro může připsat dnes odpoledne, a to v návaznosti na výsledek červencových maloobchodních tržeb v USA a sledovat se vyplatí i týdenní statistiky z amerického pracovního trhu. Pokud vyjdeme z předpokladu, že se CPI inflace v USA dostává stále více pod kontrolu, tak již americkému Fedu v září nic nebrání začít snižovat úrokové sazby. S odeznívající inflací v USA může dolar výrazněji reagovat na statistiky ekonomické aktivity, a právě červencový maloobchod může mít na kurz výrazný dopad, obzvláště pokud by tržby negativně překvapily. To by si totiž finanční trh pravděpodobně vyložil jako potvrzení zpomalení americké ekonomiky a tím pádem vyšší potřebu Fedu rychleji snižovat úrokoví sazby (negativní pro dolar). To, abychom definitivně prohlásili, že více jak rok a půl trvající postranní trend na eurodolaru (1,05 – 1,10 USD/EUR) je minulostí, je však podle nás zatím stále předčasné.
- USA: Maloobchodní tržby (červenec), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 10/8), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (srpen), Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (srpen), Průmyslová produkce (červenec), Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (srpen), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Musalem, Harker