- USA: Maloobchodní tržby v červenci +1,0 % m/m a po očištění o podeje automobilů a pohonných hmot +0,4 % m/m. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 10/8 poklesly na 227 tis. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v srpnu poklesl na -7,0 z červencových +13,9 bodu. Index výrobní aktivity v okolí New Yorku v srpnu mírně vzrostl na -4,7 z červencových -6,6 bodu. Průmyslová produkce v červenci -0,6 % m/m a -0,2 % r/r. Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB v srpnu poklesl na 39 z červencových 41 bodů.
- EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek mírně oslabila a obchodování se vrátilo k úrovni 25,20 CZK/EUR. Koruně včera nepomohl vývoj na eurodolaru (posílení dolaru). Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Dnes bude sice zveřejněna červencová výrobní inflace, ale dopad na kurz koruny by měl být minimální. Nejpravděpodobnějším scénářem pro závěr týdne je pokračování obchodování v širším okolí hladiny 25,20 CZK/EUR.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna oslabila. Odpoledne dolaru pomohla lepší čísla z americké ekonomiky a v závěru odpoledne se obchodovalo nad hladinou 22,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým včera koruna oslabila a ke konci odpoledne se nacházela v blízkosti úrovně 5,88 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint v závěru odpoledne oslabil nad hladinu 395 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru se odehrávalo v rozmezí 4,275 – necelých 4,29 PLN/EUR. V Polsku byly trhy kvůli státnímu svátku zavřené.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve čtvrtek dolar posílil, smazal část ztrát z první poloviny týdne a obchodování se vrátilo zpět pod hladinu 1,10 USD/EUR. Impulsem k posílení dolaru byla silnější kombinace zveřejněných statistik z americké ekonomiky – rychlejší růst červencových maloobchodních tržeb (vzhledem k významu spotřeby domácností na tvorbě amerického HDP velmi důležitý údaj) a na druhé straně pokles nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Obavy z blížící se recese v americké ekonomice tak dále polevují, což se včera odpoledne paralelně projevilo i v nárůstu dolarových sazeb a výsledně poklesla očekávání, že americký Fed začne od září prudce snižovat úrokové sazby. Právě tento mix včera odpoledne pomohl k posílení dolaru. Dnešní odpoledne bude již na důležité statistiky z USA slabší, když za pozornost stojí především srpnová spotřebitelská důvěra.
- ČR: Index cen průmyslových výrobců (červenec)
- Eurozóna: Zahraniční obchod se zbožím (červen)
- Polsko: Spotřebitelské ceny – jádrová složka (červenec)
- USA: Stavební povolení a zahájené stavby domů (červenec), Spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity (srpen) – předběžný odhad, Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Goolsbee