- Eurozóna: Bilance zahraničního obchodu skončila v dubnu přebytkem ve výši 15,0 mld. eur.
- Polsko: Spotřebitelské ceny v květnu dle finálních dat vzrostly o 0,1 % m/m a o 2,5 % r/r.
- USA: Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity v červnu dle předběžného odhadu klesla na 65,6 b.
- EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura v pátek převažovalo obchodování v rozmezí 24,70 – 24,75 CZK/EUR. Oproti čtvrtku koruna v souhrnu mírně oslabila, v závěru pátečního odpoledne probíhalo obchodování nad hladinou 24,70 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost budou dnes stát květnové ceny z tuzemského průmyslu.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně nedařilo. V průběhu dne zamířila až nad hladinu 23,15 CZK/USD (na svá více než měsíční minima). V závěru odpoledne umazala jen část ztrát a zakončila pod touto úrovní. Na měnovém páru s polským zlotým se české měně naopak dařilo. V průběhu celého dne v jejím případě převažoval posilující trend a postupně posílila k hladině 5,65 CZK/PLN. Je tak nejsilnější od poloviny letošního ledna.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu nepodařilo umazat předešlé ztráty, a naopak je dále prohloubil, když oslabil nad úroveň 398,5 HUF/EUR (tříměsíční minima forintu). Ztráty si vůči společné evropské měně připsal také polský zlotý, který odpoledne zavíral nad hladinou 4,37 PLN/EUR. Pohybuje se tak na svých nejslabších hodnotách od konce letošního ledna.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v závěru týdne dařilo dolaru, který postupně posílil pod hladinu 1,070 USD/EUR. Euro se tak nachází na svých minimech za poslední měsíc a půl. Společné evropské měně mimo jiné příliš neprospívá nastalá situace ve Francii. Dochází k nárůstu obav z výsledků předčasných parlamentních voleb, které se rozhodl vypsat francouzský prezident E. Macron. Nepříjemné překvapení přinesl předběžný odhad červnového průzkumu důvěry amerických spotřebitelů, když důvěra poklesla na 65,6 b. ačkoli trh naopak odhadoval nárůst na 72,1 b. Jde o nejnižší hodnotu od loňského listopadu. K poklesu přitom došlo jak u hodnocení současné situace, tak i co se týče očekávání do budoucna.
- ČR: Ceny průmyslových výrobců (květen)
- Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrová složka (květen)
- USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (červen)