Ranní zprávy 18.03.2024

    18. 03. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Průmyslová produkce v lednu klesla o 2,3 % m/m, meziročně stagnovala. Stavební produkce v lednu vzrostla o 1,0 % m/m, meziročně klesla o 5,9 %. Běžný účet platební bilance skončil na konci ledna přebytkem ve výši 6,85 mld. Kč.

    - Polsko: Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,3 % m/m a o 2,8 % r/r.

    - USA: Index aktivity ve výrobním sektoru v okolí New Yorku v březnu klesl na -20,9 b. Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 0,1 % m/m, meziročně klesla o 0,2 %. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v březnu dle předběžného odhadu klesla na 76,5 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: České koruně se v závěru týdne na měnovém páru s eurem dařilo. Již od dopoledních hodin v jejím případě převládl posilující trend a postupně zamířila z hladiny 25,20 CZK/EUR pod úroveň 25,15 CZK/EUR v závěru odpoledne. Zveřejněny byly lednové statistiky z tuzemského průmyslu. Po vzedmutí průmyslu v závěru loňského roku došlo v lednu ke korekci. Průmyslová produkce poklesla o 2,3 % m/m, meziročně stagnovala. Nové zakázky v lednu oproti prosinci poklesly o 2,6 % m/m a o 2,7 % r/r. Meziroční pokles se týkal tuzemských i zahraničních nových zakázek. Zhoršení lednového průmyslu dopředu avizoval poměrně výrazný pokles důvěry výrobních podniků v konjunkturálním průzkumu. Lednová čísla z průmyslu byla výrazně ovlivněna produkcí motorových vozidel. V meziměsíčním srovnání výroba automobilů poklesla o 11,8 % (a výrazně tak přispěla k poklesu celkové průmyslové produkce, meziročně však vzrostla o 6,7 % (a významně přispěla k tomu, že se průmysl v lednu meziročně nedostal do červených čísel). V případě automotive i nadále platí, že dochází k realizaci nevyřízených zakázek naakumulovaných v předchozích čtvrtletích.

    - USDCZK & PLNCZK: Česká měna si dokázala připsat zisky i vůči dolaru. Zatímco ještě v ranních hodinách se obchodovalo mírně nad hladinou 23,15 CZK/USD, odpoledne koruna zakončila pod úrovní 23,10 CZK/USD. Mírné zisky si koruna připsala také na měnovém páru s polským zlotým, když zejména po poledni posilovala a zamířila k hladině 5,85 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který posílil z hladiny 395,5 HUF/EUR mírně nad úroveň 392,5 HUF/EUR v závěru odpoledne. Polský zlotý vůči společné evropské měně v souhrnu jen mírně oslabil, na konci odpoledne se obchodovalo nad hladinou 4,29 PLN/EUR. Únorová spotřebitelská inflace v Polsku překvapila výraznějším zpomalením, když se meziročně zmírnila na 2,8 % z lednových revidovaných 3,7 % (tržní odhad 3,2 % r/r). Ceny jsou tak nejnižší za tři roky. Meziměsíčně pak došlo rovněž ke zpomalení na 0,3 %, ačkoli trh naopak odhadoval zrychlení tempa růstu na 0,5 % m/m.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru si americký dolar udržel čtvrteční zisky, kdy posílil pod hladinu 1,090 USD/EUR. V závěru pátečního odpoledne se obchodovalo mírně pod touto úrovní. Výrazné zklamání přinesla data o březnové výrobní aktivitě v okolí New Yorku, když index poklesl na -20,9 b. z únorových -2,4 b. (tržní odhad -7,0 b.).

    Očekávaná data a události

    - ČR: Ceny průmyslových výrobců (únor)

    - Eurozóna: Index spotřebitelských cen – finální údaj (únor), Zahraniční obchod (leden)

    - Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrová složka (únor)

    - USA: Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (březen)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube