Akcenta logo

    Ranní zprávy 18.07.2024

    18. 07. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Ceny průmyslových výrobců v červnu -0,3 % m/m a +1,0 % r/r a ceny zemědělských výrobců +1,9 % m/m a -7,5 % r/r.

    - Eurozóna: Spotřebitelské ceny (HICP) v červnu finálně +0,2 % m/m a +2,5 % r/r a v jádrové složce +0,4 % m/m a +2,9 % r/r.

    - USA: Stavební povolení v červnu předběžně +3,4 % m/m a zahájené stavby domů +3 % m/m. Průmyslová produkce v červnu +0,6 % m/m a +1,6 % r/r.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna vůči euru ve středu mírně posílila a obchodování se přesunulo k hladině 25,30 CZK/EUR. Oproti začátku týdne je koruna silnější o více jak 10 haléřů. Nic to však nemění na skutečnosti, že za poslední měsíc koruna oslabila o více jak 50 haléřů, tj. v relativním vyjádření o více jak 2 %. Z domácích statistik včera stály za pozornost červnové indexy cen výrobců. Meziměsíčně rostly ceny zemědělských výrobců o 1,9 % (hlavně kvůli zelenině). Oproti tomu však potravinářské výrobky poklesly o 0,4 % m/m. Dopad do cen potravin by tak zatím neměl být velký, ale s určitým zdražením je přes léto pravděpodobně nutné počítat. Ceny průmyslových výrobců v červnu vzrostly jen marginálně (1,0 % r/r) a meziměsíčně dokonce poklesly (-0,3 %). V souhrnu inflační tlaky na začátku cenového řetězce zůstávají i nadále utlumené.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna posílila těsně nad úroveň 23,10 CZK/USD, a to především v návaznosti na vývoj na eurodolaru (oslabení dolaru). Koruna včera posílila i vůči polskému zlotému, kde zamířila pod hladinu 5,90 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint vůči euru posílil a ke konci středečního odpoledne se pohyboval v blízkosti úrovně 390,5 HUF/EUR. Polský zlotý navázal na úterní ztráty a dále oslaboval. V závěru středečního odpoledne se pohyboval těsně pod hladinou 4,30 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera euro odpoutalo od hladiny 1,09 USD/EUR a prudce posílilo těsně pod úroveň 1,095 USD/EUR. Z technického pohledu má nyní euro otevřené dveře k testování hladiny 1,098 USD/EUR (březnové maximum eura). Dnes odpoledne je nutné počítat s výraznějšími pohyby na eurodolaru s ohledem na zasedání Evropské centrální banky (ECB). Z makroekonomických statistik včera poutal pozornost finální údaj červnové spotřebitelské inflace (HICP) v eurozóně. Meziroční růst HICP se v posledních měsících pohyboval kolem 2,5 %, tj. sice stále nad 2 % inflačním cílem ECB, ale výrazně níže, než tomu bylo v letech 2022 a 2023. Zdá se, že inflace pomalu, ale jistě odeznívá. Při detailnějším pohledu však zůstává inflační riziko ve službách (necelá polovina spotřebního koše). Ceny služeb v červnu +0,6 % m/m a +4,1 % r/r a tříměsíční klouzavý průměr v červnu činil +0,7 % m/m, což je zatím příliš vysoká hodnota na to, aby mohla ECB s jistotou říci, že jsou v této oblasti inflační rizika zažehnána. I proto na dnešním zasedání ECB velmi pravděpodobně ponechá úrokové sazby beze změny (hlavní sazba na 4,25 %).

    Očekávaná data a události

    - Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky

    - Polsko: Vývoj mezd a zaměstnanosti v soukromém sektoru (červen), Průmyslová produkce (červen), Index cen průmyslových výrobců (červen)

    - USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (13/7), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (červenec), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Loganová

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube