Ranní zprávy 18.11.2024

    18. 11. 2024

    Image

    Klíčové události

    • ČR: Podle nové prognózy Evropské komise letos HDP +1 % a v roce 2025 +2,4 % a HICP inflace +2,7 % a +2,4 %.
    • Eurozóna: Podle nové prognózy Evropské komise letos HDP +0,8 % a v roce 2025 +1,3 % a HICP inflace +2,4 % a +2,1 %.
    • Polsko: Index spotřebitelských cen CPI v říjnu finálně +0,3 % m/m a +5,0 % r/r.
    • USA: Maloobchodní tržby v říjnu +0,4 % m/m a +2,9 % r/r. Index výrobní aktivity v okolí New Yorku v listopadu vzrostl na 31,2 z říjnových -11,9 bodu. Průmyslová produkce v říjnu -0,3 % m/m.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se v pátek odehrávalo lehce pod hladinou 25,30 CZK/EUR, když výraznějších pohybů zůstala koruna ušetřena. Celkově se obchodování v minulém týdnu vměstnalo do rozmezí 25,20 – 25,40 CZK/EUR a je celkem slušná pravděpodobnost, že v podobném duchu bude probíhat i nadcházející týden. Domácí makroekonomický kalendář je přitom v tomto týdnu téměř prázdný s výjimkou dneška, kdy budou zveřejněny říjnové indexy cen výrobců. Vzhledem k růstu cen potravin v posledních měsících bude zajímavé sledovat, zda a jak moc akcelerovaly v říjnu ceny zemědělských výrobců. Pokud se vrátíme ještě k pátku, tak ze záznamu z listopadového zasedání ČNB vyplynulo, že pro pokles sazeb o 50 bodů hlasoval T. Holub (ten však v bankovní radě končí) a pro stabilitu sazeb E. Zamrazilová. Počet členů bankovní rady, který bude na nadcházejících zasedáních hlasovat pro stabilitu sazeb, bude podle nás přibývat.
    • USDCZK & PLNCZK: Koruna se v závěru minulého týdne vůči dolaru pohybovala primárně v rozmezí 23,90 – 24 CZK/USD. Předpokládáme, že se koruna může pod silným prodejním tlakem nacházet i v tomto týdnu a další oslabení koruny výrazněji nad hladinu 24 CZK/USD tak nelze vyloučit. Obchodování koruny vůči polskému zlotému se v pátek odehrávalo v širším okolí hladiny 5,85 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v pátek maďarský forint opět nabral „severní směr“ a vůči euru oslabil nad hladinu 308 HUF/EUR. Polský zlotý se držel v širším okolí hladiny 4,32 PLN/EUR. Spotřebitelská inflace (CPI) se v Polsku v říjnu vrátila na 5 % r/r a v meziročním srovnání bude zrychlovat i v dalších měsících.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek obchodování stabilizovalo v rozmezí 1,052 – 1,058 USD/EUR. V USA maloobchodní tržby v říjnu vykázaly solidní výsledek. V kontrolní skupině sice poklesly o 0,1 % m/m, ale v září po revizi +1,2 % m/m. Spotřeba amerických domácností se tak stále drží ve vzestupném trendu. Co očekávat na eurodolaru v tomto týdnu? Předpokládáme opětovné testování hladiny 1,05 USD/EUR a vzhledem k silnému apreciačnímu momentu dolaru rozhodně nelze vyloučit další zisky americké měny a posílení hlouběji pod hladinu 1,05 USD/EUR. Obzvláště pokud bude pokračovat růst tržních sazeb v USA. V pátek odpoledne již výnos 10letého vládního dluhopisu testoval úroveň 4,50 %.

    Očekávaná data a události

    • ČR: Index cen výrobců (říjen)
    • Eurozóna: Zahraniční obchod se zbožím (září)
    • Polsko: Index spotřebitelských cen CPI (říjen) – jádrová složka
    • USA: Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (listopad), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Goolsbee
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube