Eurozóna:Běžný účet platební bilance skončil v dubnu přebytkem ve výši 34,4 mld. eur.
USA:Index vývoje na trhu s nemovitostmi NAHB v červnu poklesl na hodnotu 43 z květnových 45 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu bez zjevných fundamentálních důvodů dále oslabovala a obchodování se přesunulo k hladině 24,90 CZK/EUR. Jedná se o nejslabší hodnoty koruny za více jak měsíc. Jedním z možných vysvětlení oslabující koruny je blížící se zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), když část finančního trhu může spekulovat na to, že ČNB v příštím týdnu nakonec přeci jen sníží úrokové sazby o 50 bodů. Během května a na začátku června přitom spíše převládl konsenzus, že ČNB sníží v červnu sazby již jen o 25 bodů. V posledních týdnech členové bankovní rady avizují, že se budou rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 či 50 bodů. Z nejnovějších komentářů centrálních bankéřů např. viceguvernér J. Frait prohlásil, že na konci letošního roku očekává hlavní sazbu kolem 4 %, přičemž květnová makroekonomická prognóza ČNB modelově ukazuje hlavní sazbu na 4,4 % pro 4. čtvrtletí (je zde však nutno doplnit, že se slabším kurzem koruny). Předpokládáme, že dalšímu oslabování koruny může v nejbližších dnech vystavit stopku technická hladina 25 CZK/EUR a příští čtvrtek bude samozřejmě záviset na rozhodnutí ČNB. Domácí makroekonomický kalendář je do konce týdne prázdný.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna oslabila těsně pod hladinu 23,20 CZK/USD. A další ztráty si koruna připsala na měnovém páru s polským zlotým, kde se vrátila k hladině 5,75 CZK/PLN. Vývoj středoevropských měn byl včera rozdílný – koruna vůči euru oslabovala, zatímco zlotý vůči euru posiloval.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint oslabil k úrovni 396 HUF/EUR. Polský zlotý si naopak připsal další zisky, posílil pod úroveň 4,33 PLN/EUR a vůči začátku týdne si připsal zisky o více jak 1 %.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru byl včera ovlivněn zavřenými trhy v USA (státní svátek), což se podepsalo i pod minimální pohyby na eurodolaru. Obchodovalo se především v rozmezí 1,073 – 1,075 USD/EUR. Zveřejněny nebyly ani žádné významnější statistiky. Dnešek bude z pohledu makroekonomických ukazatelů zajímavější, a to především odpoledne v USA. Z technického pohledu se ve druhé polovině týdne může obchodování pohybovat v rozmezí 1,07 – 1,08 USD/EUR.
Polsko: Vývoj mezd a zaměstnanosti v soukromém sektoru (květen), Průmyslová produkce (květen), Index cen průmyslových výrobců (květen)
USA: Stavební povolení a zahájené stavby domů (květen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 15/6), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (červen), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Barkin
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok