- ČR: Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání snížila sazby o 50 bazických bodů.
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v březnu dle předběžného odhadu vzrostla na -14,9 b.
- Polsko: Zaměstnanost v únoru klesla o 0,2 % r/r. Růst mezd v soukromém sektoru v únoru zrychlil na 12,9 % r/r. Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 3,3 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v únoru klesly o 10,1 % r/r.
- USA: Americká centrální banka (Fed) dle očekávání ponechala sazby beze změny (hlavní sazba v pásmu 5,25 – 5,50 %).
- EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem dařilo. Až do zasedání České národní banky (ČNB) se obchodovalo v okolí hladiny 25,30 CZK/EUR, po zasedání ČNB koruna prudce posílila pod úroveň 25,20 CZK/EUR, v závěru odpoledne se pohybovala na této hladině. ČNB dle očekávání snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů, hlavní sazba je tak nově na úrovni 5,75 %, kde byla naposledy v první polovině června 2022 (diskontní sazba 4,75 %, lombardní sazba 6,75 %). Sazby o 50 bazických bodů snížila již podruhé v řadě v souvislosti se zpomalující spotřebitelskou inflací (v únoru 2,0 % r/r). Dva ze sedmi členů bankovní rady přitom hlasovali pro výraznější snížení o 75 bazických bodů, jak uvedl na tiskové konferenci guvernér A. Michl (na únorovém zasedání byl pro takto vysoké snížení pouze J. Frait). Michl pak ve svém projevu připomenul nízkou lednovou a únorovou inflaci (na nižší úrovni ve srovnání s prognózou ČNB), zdůraznil však, že růst cen služeb zůstává stále vyšší. I nadále tak hovořil o nutnosti opatrnějšího přístupu, co se týče dalšího snižování sazeb.
- USDCZK & PLNCZK: České měně se dařilo také vůči americkému dolaru. Zprvu sice oslabovala nad hladinu 23,35 CZK/USD, v závěru odpoledne však posílila pod úroveň 23,25 CZK/USD. Mírné zisky si včera koruna připsala také na měnovém páru s polským zlotým, když zakončila pod úrovní 5,85 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint nejprve oslaboval k hladině 396 HUF/EUR, většinu ztrát však umazal a v závěru odpoledne se pohyboval na úrovni 395 HUF/EUR. Na měnovém páru polského zlotého a eura se na konci odpoledne obchodovalo stejně jako v předešlých dvou dnech mírně pod hladinou 4,320 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru zprvu v dopoledních hodinách posiloval americký dolar, když zamířil k úrovni 1,084 USD/EUR. Později však zisky odevzdal a v závěru odpoledne probíhalo obchodování mírně nad hladinou 1,085 USD/EUR. Americká centrální banka (Fed) dle očekávání ponechala sazby beze změny (hlavní sazba 5,25-5,50 %). V rámci nové prognózy ohledně dalšího vývoje sazeb byl ponechán výhled na letošní rok (3 snížení celkem o 75 bazických bodů). Na rok 2025 však Fed předpokládá méně snížení než dříve (tři snížení oproti dřívějším čtyřem). Po zasedání euro posílilo nad hladinu 1,090 USD/EUR.
- Eurozóna: Kompozitní index PMI, Index PMI ve zpracovatelském sektoru a v sektoru služeb – předběžný odhad (březen)
- Německo: Kompozitní index PMI, Index PMI ve zpracovatelském sektoru a v sektoru služeb – předběžný odhad (březen)
- Polsko: Maloobchodní tržby (únor)
- USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (v týdnu do 16.3.), Index výrobní aktivity v okolí Filadelfie (březen), Kompozitní index PMI, Index PMI ve zpracovatelském sektoru a v sektoru služeb – předběžný odhad (březen), Prodeje stávajících nemovitostí (únor)