Ranní zprávy 21.08.2024

    21. 08. 2024

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Běžný účet platební bilance skončil v červnu přebytkem ve výši 50,5 mld. eur. Spotřebitelské ceny v červenci dle finálních dat meziměsíčně stagnovaly, meziročně vzrostly o 2,6 %. Ceny v jádrové složce klesly o 0,2 % m/m, meziročně vzrostly o 2,9 %.

    - Německo: Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o 0,2 % m/m, meziročně klesly o 0,8 %.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se včera obchodovalo v rozmezí 25,15 – 25,18 CZK/EUR, oproti pondělku zůstal kurz koruny takřka beze změny. Koruna jen mírně posílila, když se v závěru odpoledne pohybovala mírně nad hladinou 25,15 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, nejinak je tomu i dnes.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české měně dařilo. Po poledni v jejím případě zcela převládl posilující trend, a zatímco ještě ráno se obchodovalo nad hladinou 22,70 CZK/USD, odpoledne koruna zakončila pod úrovní 22,65 CZK/USD. Pohybovala se tak na svých maximech za dva a půl měsíce. Mírné zisky si koruna včera připsala také na měnovém páru s polským zlotým, když v průběhu odpoledne posílila hlouběji pod hladinu 5,90 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu podařilo posílit, když se obchodování na konci odpoledne přesunulo k úrovni 393,5 HUF/EUR. Polskému zlotému se naopak na měnovém páru s eurem nedařilo, v odpoledních hodinách v jeho případě převládl oslabující trend a pohyboval se na úrovni 4,275 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru si euro dokázalo udržet pondělní zisky a dále je rozšířit. V odpoledních hodinách se na měnovém páru s dolarem pohybovalo nad hladinou 1,10 USD/EUR, na svých maximech od konce loňského roku. Červencová spotřebitelská inflace v eurozóně byla finálně potvrzena na 0,0 % m/m a 2,6 % r/r v souladu s předběžným odhadem. Trh však odhadoval její zpomalení na 2,4 % r/r. V rámci největších ekonomik pak harmonizovaná inflace dosáhla nejvyšší úrovně ve Francii (2,7 % r/r) a v Německu (2,6 % r/r).

    Očekávaná data a události

    - Polsko: Růst zaměstnanosti (červenec), Mzdy v soukromém sektoru (červenec), Průmyslová produkce (červenec), Ceny průmyslových výrobců (červenec)

    - USA: Záznam ze zasedání Fedu

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube