- Polsko: V soukromém sektoru v dubnu zaměstnanost poklesla o 0,4 % r/r a růst mezd zpomalil na 11,3 % r/r z březnových 12 % r/r. Průmyslová produkce v dubnu +7,0 % m/m a +4,4 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v dubnu +0,2 % m/m a -8,6 % r/r.
- USA: Prodeje stávajících nemovitostí v dubnu poklesly o 1,9 % m/m na 4,14 mil. v přepočtu na celý rok.
- EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se již přes týden drží v širším okolí hladiny 24,70 CZK/EUR a včerejšek nebyl výjimkou. Ukazuje se, že s dalším posilováním již může mít koruna problémy. Od začátku května česká měna posílila o necelá 2 %, když impulsem bylo nejprve zasedání bankovní rady ČNB a následně zrychlení dubnové spotřebitelské inflace. Aktuálně však koruna nemá na co reagovat, když domácí makroekonomický kalendář je víceméně prázdný a v první polovině týdne nebyly zveřejněny ani žádné významnější statistiky ze zahraničí (to se ve druhé půlce týdne přeci jen změní). Další posílení koruny blíže hladině 24,50 CZK/EUR samozřejmě vyloučit nelze, ale spíše se začínáme přiklánět k názoru, že se obchodování v nejbližších dnech bude i nadále pohybovat kolem hladiny 24,70 CZK/EUR a stále více ve hře je také stabilizace koruny v rozmezí cca 24,70 - 25 CZK/EUR, tj. mírné oslabení české měny oproti aktuálním hodnotám.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu mírně oslabila a zamířila nad hladinu 22,80 CZK/USD. Důvodem byl vývoj na eurodolaru – posílení dolaru. Vůči polskému zlotému koruna posílila lehce pod hladinu 5,80 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se včera nedařilo a vůči euru oslabovaly. Spouštěčem mohl být vývoj na eurodolaru, kde dolar posiloval. V případě zlotého i smíšená čísla z tamní ekonomiky – silnější růst průmyslu, avšak pokles zaměstnanosti a slabší růst mezd. Maďarský forint oslabil až k hladině 388 HUF/EUR a polský zlotý k úrovni 4,27 PLN/EUR.
- EURUSD: Obchodování na eurodolaru se včera přeci jen trochu rozhýbalo a dolar v průběhu dne posílil až těsně nad hladinu 1,082 USD/EUR. Americká měna se tak vrátila na úrovně, kde se pohybovala před zveřejněním dubnové CPI inflace v USA (15/5). Euru nepomohl rozhovor s Ch. Lagardeovou (prezidentka Evropské centrální banky), ve kterém zmínila, že je přesvědčena o tom, že se inflace v eurozóně dostala pod kontrolu. To si lze vyložit tak, že by úrokové sazby v eurozóně mohly jít ve druhé polovině roku dolů o něco rychleji. To, že ECB v červnu poprvé sníží sazby je de facto jistotou. Záznam (minutes) z květnového zasedání Fedu se do obchodování na eurodolaru výrazněji nepromítl.
- Eurozóna: Indexy PMI ve výrobě a ve službách (květen) – předběžné odhady, Spotřebitelská důvěra (květen) – předběžně
- Německo: Indexy PMI ve výrobě a ve službách (květen) – předběžné odhady
- Polsko: Maloobchodní tržby (duben)
- USA: Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu (duben), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 18/5), Index PMI ve výrobě a ve službách (květen), Prodeje novostaveb (duben), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Bostic