Ranní zprávy 23.1.2024

    23. 01. 2024

    Image

    Klíčové události

    • Polsko: V soukromém sektoru v prosinci zaměstnanost poklesla o 0,1 % r/r a růst mezd zpomalil na 9,6 % r/r. Průmyslová produkce v prosinci +2,9 % m/m a -0,5 % r/r (sezónně očištěná data). Maloobchodní tržby v prosinci -2,9 % m/m a -2,3 % r/r (sezónně očištěná data).
    • USA: Index vývoje americké ekonomiky CB v prosinci -0,1 % m/m.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Koruna se vůči euru na začátku nového týdne pohybovala převážně několik haléřů pod hladinou 24,80 CZK/EUR. Celý tento týden je z pohledu domácích makroekonomických statistik poměrně nezajímavý. Výjimkou budou ve středu lednové indikátory důvěry mezi podnikateli a spotřebiteli a oživení mohou přinést i rozhovory s členy bankovní rady ČNB. Korunu tak budou v tomto týdnu ovlivňovat především vnější faktory. Z makro statistik a událostí lednové indexy podnikatelských nálad v eurozóně a v Německu (PMI, Ifo) a samozřejmě čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Na korunu v minulém týdnu negativně dopadal silnější dolar a vzkazy evropských centrálních bankéřů, že snižování úrokových sazeb ECB nechce uspěchat. Ch. Lagardeová hovořila až o létě jako o prvním termínu pro snížení sazeb. První polovina letošního roku tak bude ve znamení zužujícího se úrokového diferenciálu mezi korunovými a eurovými sazbami, což koruně aktuálně neprospívá. Zároveň je otázkou, zda tento týden nabídne dostatečné impulsy k dalšímu oslabení koruny k hranici 25 CZK/EUR. Každopádně současné hodnoty české měny začínají být stále zajímavější na zajištění pro prodejce eur (nejvýhodnější forwardové kurzy za poslední rok), a to i vzhledem k výše zmíněnému dalšímu snižování úrokového diferenciálu.
    • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna včera pohybovala lehce and hladinou 22,70 CZK/USD a vůči polskému zlotému několik haléřů pod hladinou 5,70 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v úvodu týdne maďarský forint vůči euru oslabil na necelých 384 HUF/EUR a polský zlotý oslabil k hladině 4,36 PLN/EUR. Ze zveřejněných makroekonomických statistik v Polsku mírně zklamala slabší čísla z maloobchodu a slabší růst mezd. Naopak lepší výsledky ve srovnání s tržním odhadem vykázal prosincový průmysl.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na začátku nového týdne euro vůči americkému dolaru i nadále pohybovalo primárně v rozmezí 1,085 – 1,09 USD/EUR. V průběhu dne euro mírně oslabilo. Makroekonomický kalendář na obou stranách Atlantiku byl v podstatě prázdný a o moc lepší to nebude ani dnes. Výraznější zlepšení nabídne v tomto směru druhá polovina týdne – ve středu lednové PMI indexy v eurozóně a ve čtvrtek zasedání Evropské centrální banky (ECB) a v USA předběžný odhad HDP za 4. čtvrtletí r. 2023. V tomto kontextu tak podle nás na eurodolaru ještě dnes bude klid (rozmezí 1,085 – 1,09) a větší pohyby lze očekávat až od středy.

    Očekávaná data a události

    • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (leden) – předběžný odhad
    • USA: Index výrobní aktivity v okolí Richmondu (leden)

    :

    Profile picture of the author of the article

    Autor článku:

    Miroslav Novák

    Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube