Ranní zprávy 24.02.2025

    24. 02. 2025

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Důvěra v tuzemskou ekonomiku v únoru vzrostla na 97,8 b. Důvěra podnikatelů se zvýšila na 98,0 b, důvěra spotřebitelů se naopak snížila na 96,6 b.

    - Eurozóna: Kompozitní index PMI v únoru dle předběžného odhadu zůstal nezměněný na 50,5 b. Index PMI ve výrobním sektoru vzrostl na 47,3 b. Index PMI v sektoru služeb klesl na 50,7 b.

    - Německo: Kompozitní index PMI v únoru dle předběžného odhadu vzrostl na 51,0 b. Index PMI ve výrobním sektoru vzrostl na 46,1 b. Index PMI v sektoru služeb klesl na 52,2 b. Parlamentní volby v Německu vyhrála podle předběžného odhadu CDU/CSU.

    - USA: Kompozitní index PMI v únoru dle předběžného odhadu klesl na 50,4 b. Index PMI ve výrobním sektoru vzrostl na 51,6 b. Index PMI v sektoru služeb klesl na 49,7 b. Prodeje stávajících nemovitostí v lednu klesly o 4,9 % m/m. Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity v lednu klesla na 64,7 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Česká koruna v závěru týdne zakončila stejně jako ve čtvrtek mírně nad hladinou 25,05 CZK/EUR. Za pozornost stál tuzemský únorový konjunkturální průzkum. Došlo k mírnému zlepšení na 97,8 b. (nárůst o 0,4 b.), a to díky nárůstu důvěry u podnikatelů. Spotřebitelská důvěra se naopak dále snížila, i když jen mírně (o 0,5 b.), je tak na nejnižší úrovni za posledních 12 měsíců. Důvodem jsou zejména zhoršující se očekávání ohledně vývoje ekonomické situace v České republice. Důvěra podnikatelů naopak posiluje, nachází se na nejvyšší hodnotě od dubna 2023. K růstu přispěly zejména pozitivní hodnocení současné a očekávané ekonomické situace v obchodě a zvýšená poptávka ve stavebnictví.

    - USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem česká měna v pátek odevzdala část předešlých zisků. Obchodování se však i přesto udrželo pod hranicí 24,0 CZK/USD. Na tuto úroveň koruna zamířila až později odpoledne. Vůči polskému zlotému pak stejně jako ve čtvrtek pokračovalo obchodování nad hranicí 6,0 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint odevzdal předešlé zisky. V průběhu dne oslabil nad hladinu 405 HUF/EUR, část ztrát později umazal a v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 403,5 HUF/EUR. Polský zlotý rovněž na měnovém páru s eurem zprvu oslaboval k hladině 4,17 PLN/EUR, ztráty však odevzdal a v souhrnu mírně posílil. Na konci odpoledne se pohyboval na úrovni 4,16 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru v souhrnu mírně posílil dolar, na konci odpoledne se obchodovalo mírně nad hladinou 1,045 USD/EUR. Předběžné odhady podnikatelské aktivity PMI v Německu a eurozóně přinesly poněkud smíšený obrázek. Zatímco ve zpracovatelském sektoru došlo v obou případech ke zlepšení (ačkoli index se i nadále nachází pod neutrální hranicí 50 bodů), v případě sektoru služeb došlo ke zpomalení tempa růstu (eurozóna 50,7 b. – nejslabší hodnota za poslední 3 měsíce; Německo 52,2 b.).

    Očekávaná data a události

    - Eurozóna: Index spotřebitelských cen (leden)

    - Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (únor)

    - Polsko: Maloobchodní tržby (leden), Peněžní nabídka M3 (leden)

    - USA: Index národní aktivity v okolí Chicaga (leden), Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (únor)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2025 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube