ČR: Důvěra v tuzemskou ekonomiku v březnu vzrostla na 99,5 b. Důvěra podnikatelů vzrostla na 99,6 b. Důvěra spotřebitelů vzrostla na 98,8 b.
Eurozóna:Běžný účet platební bilance skončil v lednu přebytkem ve výši 35,4 mld. eur. Spotřebitelská důvěra v březnu dle předběžného odhadu klesla na -14,5 b.
Německo: Spolková rada schválila obsáhlý finanční balík, který má zajistit stovky miliard eur na obranu a investice do infrastruktury (v úterý schválil Spolkový sněm).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v pátek na měnovém páru s eurem dařilo. Obchodování se postupně přesunulo pod hranici 25,0 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických statistik byl zveřejněný tuzemský konjunkturální průzkum za březen. Důvěra podnikatelů vzrostla již třetí měsíc v řadě (je nejvyšší od července 2022), nejvýrazněji přispěla vyšší očekávaná poptávka ve vybraných odvětvích služeb. Oproti předešlým měsícům došlo k nárůstu také v případě důvěry spotřebitelů (předchozí 3 měsíce docházelo k poklesu). Ke zlepšení došlo zejména díky zmírnění jinak nadále výrazně negativních očekávání ohledně vývoje hospodářské situace v ČR pro období následujících 12 měsíců. V rámci souhrnných dat je důvěra v tuzemskou ekonomiku v březnu nejvyšší skoro za tři roky (větší hodnotu měla naposledy v květnu 2022).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české koruně nepodařilo umazat předešlé ztráty, naopak je dále prohloubila. V závěru odpoledne probíhalo obchodování nad hladinou 23,10 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým česká měna zakončila stejně jako ve čtvrtek mírně nad úrovní 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se podařilo mírně posílit maďarskému forintu, který zavíral na hladině 398,5 HUF/EUR. Polský zlotý skončil na měnovém páru s eurem oproti čtvrtku beze změny, na konci odpoledne se opět obchodovalo těsně pod hladinou 4,20 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo americkému dolaru, který odpoledne posílil k hladině 1,080 USD/EUR. Z makroekonomických dat příliš nepotěšil předběžný odhad spotřebitelské důvěry v eurozóně za březen, když došlo ke snížení na -14,5 b. (tržní odhad zlepšení na -13,0 b.).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI – předběžný odhad (březen), Index PMI ve výrobním sektoru – předběžný odhad (březen), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (březen)
Německo: Kompozitní index PMI – předběžný odhad (březen), Index PMI ve výrobním sektoru – předběžný odhad (březen), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (březen)
USA: Index národní aktivity v okolí Chicaga (únor), Kompozitní index PMI – předběžný odhad (březen), Index PMI ve výrobním sektoru – předběžný odhad (březen), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (březen)
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok