Ranní zprávy 24.05.2024

    24. 05. 2024

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Index PMI ve výrobě v květnu předběžně vzrostl na 47,4 z dubnových 45,7 bodu, zatímco index PMI ve službách setrval na 53,3 bodu. Spotřebitelská důvěra v květnu předběžně mírně vzrostla na -14,3 z dubnových -14,7 bodu.

    - Německo: Indexy PMI v květnu předběžně vzrostly – ve výrobě na 45,4 bodu a ve službách na 53,9 bodu.

    - Polsko: Maloobchodní tržby v dubnu -1,8 % m/m a +4,1 % r/r.

    - USA: Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu v dubnu poklesl na hodnotu -0,23. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 18/5 činily jen 215 tis. Indexy PMI v květnu předběžně vzrostly – ve výrobě na 50,9 bodu a ve službách na 54,8 bodu. Prodeje novostaveb v dubnu -4,7 % m/m.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve čtvrtek i nadále odehrávalo v blízkosti hladiny 24,70 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera opět prázdný. Dnes však budou zveřejněny konjunkturální průzkumy za květen, když za pozornost bude stát především vývoj v průmyslu (v dubnu růst na 92,5 bodu) a také to, zda bude pokračovat prudký růst spotřebitelské důvěry ze začátku letošního roku. Neočekáváme však, že by tyto statistiky měly významnější dopad na kurz koruny a velmi dobře tak i v závěru týdne může pokračovat obchodování v blízkosti zmíněné hladiny 24,70 CZK/EUR.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek nejprve mírně posílila, ale po silnějších číslech z USA během odpoledne zisky odevzdala a vrátila se zpět nad hladinu 22,80 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování v okolí hladiny 5,80 CZK/PLN. Koruna během dne mírně oslabila.

    - EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se v souhrnu za čtvrtek dařilo a jak maďarský forint, tak i polský zlotý dokázaly mírně posílit a odepsat část středečních ztrát. Forint v závěru odpoledne zamířil pod hladinu 387 HUF/EUR a polský zlotý se vrátil k úrovni 4,26 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek obchodovalo v rozmezí 1,082 – 1,086 USD/EUR. Posilování eura dopoledne nastartovala silnější čísla z Německa (indexy PMI – zlepšení ve službách i ve výrobě). Odpoledne však euro zisky odevzdalo po silnějších číslech z USA. Snížil se počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a výrazněji ve srovnání s tržním odhadem vzrostly i indexy PMI ve výrobě i ve službách. Překvapivě v květnu jsou cenové tlaky silnější ve výrobě než ve službách. I dnes odpoledne budou zveřejněna další zajímavá čísla z USA, především objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Zdá se, že se nyní situace na eurodolaru začíná obracet ve prospěch dalšího posilování americké měny.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Konjunkturální průzkumy (květen)

    - Eurozóna: Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Schnabelová

    - Německo: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – finální údaj

    - Polsko: Peněžní nabídka M3 (duben)

    - USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (duben), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (květen) – finální údaj, Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Waller

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube