Ranní zprávy 24.07.2024

    24. 07. 2024

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v červenci dle předběžného odhadu vzrostla na -13,0 b.

    - Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) dle očekávání snížila sazby o 25 bazických bodů (hlavní sazba 6,75 %).

    - Polsko: Míra nezaměstnanosti v červnu klesla na 4,9 %.

    - USA: Prodeje stávajících nemovitostí v červnu klesly o 5,4 % m/m. Index výrobní aktivity v okolí Richmondu v červenci klesl na -17,0 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem nedařilo. Zatímco ještě ráno se pohybovala na hladině 25,25 CZK/EUR, postupně v průběhu celého dne zamířila až nad úroveň 25,40 CZK/EUR. Viceguvernér České národní banky (ČNB) J. Frait uvedl, že na nadcházejícím zasedání (1/8) připouští možnost snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů (sám se bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 a o 50 bazických bodů), a to v souvislosti s nedávnými údaji o tuzemské spotřebitelské inflaci (v červnu 2,0 % r/r). Rozhovor poskytl také člen bankovní rady J. Kubíček, dle kterého stále existuje prostor pro další snižování sazeb. Rizikem však zůstává ještě inflace v oblasti služeb (jde o dozvuk inflační vlny nebo separátní ohnisko inflace?). Dále uvedl, že probíhá debata nad dlouhodobě neutrální úrovní sazeb. Dle J. Kubíčka by se měla nacházet nad třemi procenty, přibližně 3,5 %.

    - USDCZK & PLNCZK: České měně se včera nedařilo ani vůči americkému dolaru. Již od ranních hodin v jejím případě převládl oslabující trend a postupně se obchodování přesunulo z hladiny 23,20 CZK/USD nad úroveň 23,40 CZK/USD. Ztráty si koruna připsala také na měnovém páru s polským zlotým, když oslabila z hladiny 5,90 CZK/PLN k úrovni 5,94 CZK/PLN v závěru odpoledne.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint odevzdal pondělní zisky a zakončil nad hladinou 390,5 HUF/EUR. Maďarská centrální banka dle očekávání snížila sazby o 25 bazických bodů, sazby tak snížila od začátku uvolňování měnové politiky loni v říjnu již podesáté. Polský zlotý si udržel předešlé zisky a opět zakončil na hladině 4,28 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v průběhu celého dne dařilo americkému dolaru. Obchodování se postupně přesunulo k hladině 1,085 USD/EUR. Dolar tak nijak nereagoval na zklamání v podobě poklesu prodejů nemovitostí o 5,4 % m/m, jedná se o nejprudší propad od roku 2022.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Konjunkturální průzkum (červenec)

    - Eurozóna: Kompozitní index PMI – předběžně (červenec), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžně (červenec), Index PMI v sektoru služeb – předběžně (červenec)

    - Německo: Spotřebitelská důvěra dle agentury GfK (srpen), Kompozitní index PMI – předběžně (červenec), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžně (červenec), Index PMI v sektoru služeb – předběžně (červenec)

    - USA: Vydaná stavební povolení – finální údaj (červen), Zahraniční obchod se zbožím (červen), Kompozitní index PMI – předběžně (červenec), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžně (červenec), Index PMI v sektoru služeb – předběžně (červenec), Prodeje novostaveb (červen)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube