Eurozóna:Spotřebitelská důvěra v říjnu podle předběžného odhadu mírně vzrostla na -12,5 ze zářijových -12,9 bodu.
Polsko: Míra nezaměstnanosti v září stagnovala na 5,0 %.
USA: Prodeje starších nemovitostí v září poklesly o 1,0 % m/m na 3,84 mil. v přepočtu na celý rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru již přes týden pohybuje v rozmezí 25,20 – 25,30 CZK/EUR a s přimhouřením oka se na tom zatím nic nezměnilo ani ve středu. Koruna sice během včerejška krátce posílila pod hladinu 25,20 CZK/EUR, ale tyto zisky udržet nedokázala. Domácí makroekonomický kalendář je v tomto týdnu téměř prázdný, když jednou z mála výjimek budou dnešní indikátory důvěry mezi podnikateli a spotřebiteli. V září došlo k poměrně vzácnému úkazu, kdy se meziměsíčně plošně zvýšila důvěra mezi podnikateli ve všech sledovaných odvětvích a k tomu i spotřebitelská důvěra. Říjen podle nás přinese korekci zářijového optimismu, ale bez významnějšího dopadu na kurz koruny. Česká měna tak zůstane nadále ve vleku vnějších událostí (růst výnosů amerických vládních dluhopisů, posilující dolar a dnes i indexy PMI v Německu a v eurozóně).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera oslabila nad hladinu 23,40 CZK/USD, na nejslabší hodnoty od začátku srpna. Vůči polskému zlotému koruna naopak posílila a obchodování se dostalo k hladině 5,81 CZK/PLN (téměř čtyřměsíční maximum koruny).
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se včera nedařilo a výrazně oslabily. Maďarský forint oslabil k hladině 403 HUF/EUR z čehož rozhodně nemá radost tamní centrální banka MNB. V Maďarsku byl včera státní svátek. Polský zlotý oslabil nad úroveň 4,34 PLN/EUR, na nejslabší hodnoty od poloviny června.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro vůči americkému dolaru oslabilo pod hladinu 1,08 USD/EUR. Euro negativně reaguje na rozšiřující se rozdíl mezi tržními úrokovými sazbami v eurozóně (pokles) a v USA (růst) v neprospěch eura (rozdíl mezi dvouletými EUR a USD IRS sazbami je nejvyšší od letošního dubna). A zřejmý rozdíl je i v rétorice centrálních bankéřů v eurozóně a v USA. Dnes mohou euru zasadit další políček případně slabší indexy PMI ve službách a ve výrobě za říjen, když horší výsledky pod tržním konsenzem zvyšují šance na další oslabení eura směrem k hladině 1,07 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkumy (říjen)
Eurozóna: Indexy PMI ve službách a ve výrobě (říjen) – předběžné odhady
Německo: Indexy PMI ve službách a ve výrobě (říjen) – předběžné odhady
USA: Stavební povolení (září), Nové týdenní žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 19/10), Indexy PMI ve službách a ve výrobě (říjen) – předběžné odhady, Prodeje novostaveb (září)
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok