Ranní zprávy 25.03.2025

    25. 03. 2025

    Image

    Klíčové události

    • Eurozóna: Kompozitní index PMI v březnu dle předběžného odhadu vzrostl na 50,4 b. Index PMI ve výrobním sektoru vzrostl na 48,7 b. Index PMI v sektoru služeb klesl na 50,4 b.
    • Německo: Kompozitní index PMI v březnu dle předběžného odhadu vzrostl na 50,9 b. Index PMI ve výrobním sektoru vzrostl na 48,3 b. Index PMI v sektoru služeb klesl na 50,2 b.
    • Polsko: Maloobchodní tržby v únoru klesly o 0,5 % r/r. Růst peněžní nabídky M3 v únoru zpomalil na 9,1 % r/r.
    • USA: Kompozitní index PMI v březnu dle předběžného odhadu vzrostl na 53,5 b. Index PMI ve výrobním sektoru v březnu klesl na 49,8 b. Index PMI v sektoru služeb vzrostl na 54,3 b. Index národní aktivity v okolí Chicaga v únoru vzrostl na 0,18 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem dařilo, a to i přes absenci tuzemských makroekonomických statistik. V závěru odpoledne probíhalo obchodování pod hladinou 24,95 CZK/EUR. Pohybovala se tak na svých dvoutýdenních maximech.
    • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru pak česká měna zprvu seshora směřovala k hladině 22,95 CZK/USD, většinu zisků však později odevzdala a na konci odpoledne se pohybovala na úrovni 23,10 CZK/USD. V souhrnu tak posílila jen mírně. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně naopak nedařilo, již od ranních hodin v jejím případě převládal oslabující trend a zavírala na hladině 5,98 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn skončil maďarský forint vůči euru oproti pátku beze změny, v závěru odpoledne se obchodovalo opět na hladině 398,5 HUF/EUR. Polský zlotý si pak dokázal na měnovém páru s eurem připsat výraznější zisky, když postupně posiloval téměř v průběhu celého dne. Zatímco ráno se obchodovalo na hladině 4,19 PLN/EUR, odpoledne zlotý zakončil na úrovni 4,17 PLN/EUR. Dařilo se mu i přes zklamání v podobě únorových maloobchodních tržeb, které po silnějším lednovém růstu (4,8 % r/r) klesly o 0,5 % r/r (tržní odhad 5,0 % r/r). Tento propad byl způsoben především prudkým zpomalením prodejů automobilů. Tržby v této kategorii rostly v posledních měsících tempem 20-30 % meziročně (v lednu 21,9 % r/r), v únoru to bylo pouze 5,1 % r/r.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu obchodovalo v blízkosti hladiny 1,085 USD/EUR, v závěru odpoledne se euro pohybovalo na úrovni 1,080 USD/EUR. Oproti pátku tak jen mírně posílil americký dolar. Souhrnný indikátor podnikatelské aktivity PMI v Německu i celé eurozóně v březnu mírně vzrostl, a to díky zlepšení ve zpracovatelském sektoru (eurozóna 48,7 b. – nejvíce za posledních 26 měsíců, produkce vzrostla poprvé za 2 roky, nové objednávky i nadále klesaly; Německo 48,3 b. – nejvíce od srpna 2022, nárůst nových objednávek poprvé od března 2022).

    Očekávaná data a události

    • Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (březen)
    • Maďarsko: Zasedání tamní centrální banky (MNB)
    • Polsko: Míra nezaměstnanosti (únor)
    • USA: Vydaná stavební povolení (únor), Index cen nemovitostí (leden), Spotřebitelská důvěra CB (březen), Prodeje novostaveb (únor), Index výrobní aktivity v okolí Richmondu (březen)
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2025 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube