Ranní zprávy 25.07.2024

    25. 07. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Souhrnný indikátor důvěry v červenci poklesl o 2,9 bodu m/m na hodnotu 95,1.

    - Eurozóna: Kompozitní index PMI v červenci podle předběžného odhadu poklesl na 50,1 z červnových 50,9 bodu, když došlo k meziměsíčnímu poklesu PMI ve službách (51,9 bodu) i PMI ve výrobě (45,6 bodu).

    - Německo: Spotřebitelská důvěra dle agentury GfK v průzkumu na srpen vzrostla na 18,4 bodu (v červenci -21,6 bodu). Index PMI ve službách v červenci předběžně poklesl na 52,0 bodu a PMI ve výrobě na 42,6 bodu.

    - USA: Schodek obchodní bilance v červnu činil 96,8 mld. dolarů. Kompozitní index PMI v červenci předběžně vzrostl na 55 z červnových 54,8 bodu. Prodeje novostaveb v červnu -0,6 % m/m.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna vůči euru ve středu ráno sice oslabila k úrovni 25,45 CZK/EUR, ale výraznější ztráty si za celý den nepřipsala, když se obchodování následně stabilizovalo lehce nad úrovní 25,40 CZK/EUR. Ve druhé polovině týdne i nadále nelze vyloučit, že bude testována hladina 25,50 CZK/EUR (letošní minimum koruny). Z domácích makroekonomických statistik byly včera zveřejněny červencové konjunkturální průzkumy. Důvěra domácích ekonomických subjektů (souhrnný indikátor důvěry) v červenci oproti červnu poklesla o 2,9 bodu na hodnotu 95,1. Zatímco v červnu souhrnný indikátor důvěry vzrostl na hodnotu 98,0, na nejvyšší úroveň za poslední dva roky, tak v červenci došlo k poměrně strmému poklesu a červencová hodnota je pod průměrnou úrovní letošního 2. čtvrtletí. V červenci navíc došlo k poklesu důvěry jak mezi podnikateli (výrazně zásluhou průmyslu), tak i mezi spotřebiteli. Pokles spotřebitelské důvěry navíc pokračoval třetí měsíc v řadě. Z komentářů centrálních bankéřů (ČNB) stála za pozornost slova T. Holuba, že se blíží bod, kdy je vhodné přejít na nižší tempo snižování sazeb.

    - USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se ve středu obchodovalo především v rozmezí 23,40 – 23,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému včera koruna posilovala směrem k hladině 5,90 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se včera nedařilo. Maďarský forint oslabil nad hladinu 393 HUF/EUR a polský zlotý těsně pod hladinu 4,30 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve středu ráno oslabilo k hladině 1,083 USD/EUR a následně se během dne obchodování vrátilo k úrovni 1,085 USD/EUR. Impulsem pro ranní oslabení eura byla slabší červencová PMI čísla z Německa a následně i z eurozóny, která naznačila, že evropská ekonomika na začátku 3. čtvrtletí de facto stagnovala (neutrální hladina 50 bodů). V útlumu se i nadále nachází výrobní sektor, kde v červenci došlo k poklesu v obou největších evropských ekonomikách, tj. v Německu i ve Francii a kde pokračuje kontinuální pokles zaměstnanosti. Určitou útěchou je alespoň to, že slabou situaci ve výrobním sektoru vyvažují služby, ale i zde došlo k meziměsíčnímu snížení indexu. V posledních měsících navíc dochází ke zrychlení vstupních cen, což vytváří nejistotou pro Evropskou centrální banku (ECB). Z makroekonomických statistik dnes dopoledne bude stát za pozornost německý Ifo index a odpoledne zejména předběžný odhad HDP v USA.

    Očekávaná data a události

    - Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (červen), Projevy centrálních bankéřů (ECB) - Lagardeová

    - Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (červenec)

    - USA: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – předběžný odhad, Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (červen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 20/7)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube