Ranní zprávy 25.09.2024

    25. 09. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Důvěra v tuzemskou ekonomiku v září vzrostla na 97,0 b. Důvěra podnikatelů se zvýšila na 96,8 b, důvěra spotřebitelů vzrostla na 97,9 b.

    - Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v září klesl na 85,4 b. Dílčí index hodnocení současné situace klesl na 84,4 b. Dílčí index očekávání do budoucna klesl na 86,3 b.

    - Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) dle očekávání snížila sazby o 25 bazických bodů (hlavní sazba 6,50 %).

    - Polsko: Míra nezaměstnanosti v srpnu setrvala na 5,0 %.

    - USA: Index cen nemovitostí v červenci vzrostl o 0,1 % m/m a o 4,5 % r/r. Spotřebitelská důvěra CB se v září snížila na 98,7 b. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v září klesl na -21,0 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Česká koruna včera zprvu na měnovém páru s eurem v dopoledních hodinách oslabovala, když zamířila nad hladinu 25,15 CZK/EUR. Ztráty se jí podařilo v průběhu odpoledne umazat a zisky si připisovala zejména v pozdějších odpoledních hodinách, kdy mířila pod hladinu 25,10 CZK/EUR. Zveřejněn byl tuzemský zářijový konjunkturální průzkum, jehož výsledky příjemně potěšily. V případě podnikatelů se důvěra v tuzemskou ekonomiku zvýšila ve všech sledovaných odvětvích, k čemuž naposledy došlo loni v dubnu. K jejímu růstu pak nejvíce přispěly podniky ve vybraných službách (především v rámci finančního sektoru). Po čtyřměsíčním poklesu důvěry jsou pak i čeští spotřebitelé více optimističtí. Důvěra však vzrostla pouze mírně, a i nadále zůstává pod dlouhodobým průměrem.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si pak česká měna mírně polepšila, když posílila pod hladinu 22,55 CZK/USD, kde se obchodování udrželo i v závěru odpoledne. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně naopak nedařilo a oslabila na hladinu 5,90 CZK/PLN (více než měsíční minima české měny).

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn pak obchodování maďarského forintu a eura skončilo oproti pondělku takřka beze změny. Na konci odpoledne se forint pohyboval na hladině 394,5 HUF/EUR. Maďarská centrální banka (MNB) snížila (po srpnové pauze) dle očekávání sazby o 25 bazických bodů, hlavní sazba je tak nově na úrovni 6,50 %. Polskému zlotému se na měnovém páru s eurem dařilo, v průběhu celého dne v jeho případě převažoval posilující trend a odpoledne zavíral na hladině 4,26 PLN/EUR (maxima zlotého od poloviny července).

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dařilo euru, které v průběhu celého dne převážně posilovalo a odpoledne se pohybovalo na hladině 1,115 USD/EUR. A to i přes zklamání ze zářijového průzkumu institutu Ifo, dle kterého se snížila důvěra německých firem na nejnižší hodnotu od letošního ledna. K poklesu přitom došlo v případě hodnocení současné situace i v očekávání do budoucna. Zklamání však přinesla také důvěra amerických spotřebitelů, která v září klesla výrazněji, než se čekalo (98,7 b. vs. odhad 103,5 b.). Jedná se o nejvyšší pokles od srpna 2021, snížily se všechny složky indexu. Spotřebitelé byli například pesimističtější ohledně budoucích podmínek na trhu práce.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Zasedání České národní banky (ČNB)

    - USA: Vydaná stavební povolení (srpen), Prodeje novostaveb (srpen)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube