Ranní zprávy 26.03.2024

    26. 03. 2024

    Image

    Klíčové události

    • ČR: Z březnového konjunkturálního průzkumu podle Českého statistického úřadu vyplývá, že důvěra podnikatelů meziměsíčně stoupla o 3,1 bodu na rovných 93 bodů, zatímco důvěra na straně spotřebitelů narostla dokonce o 5,9 bodu na 99,9 bodu. Souhrnný indikátor důvěry se pak v současné době nachází na hladině 94,2 bodu.
    • Polsko: Míra nezaměstnanosti činila v únoru 5,4 procenta, takže zůstala na stejné úrovni jako o měsíc dříve.
    • USA: Počet nově vydaných stavebních povolení dle finálního únorového údaje stoupl meziměsíčně o 2,4 procenta. Prodeje novostaveb v únoru ale meziměsíčně poklesly, a to o 0,3 procenta. Index národní aktivity v okolí Chicaga se v únoru držel na hladině 0,05 bodu.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Z pohledu české ekonomiky bylo hlavní dnešní událostí zveřejnění březnových údajů z konjunkturálních průzkumů. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se zvýšil o 3,6 bodu meziměsíčně na hodnotu 94,2 bodu, při stejném vývoji jeho složek. Důvěra podnikatelů vzrostla o 3,1 bodu na hodnotu 93,0 bodu a důvěra spotřebitelů se zvýšila o 5,9 bodu na hodnotu 99,9 bodu. Pozitivní je, že se v březnu mírně zvýšila důvěra v průmyslu (v lednu a v únoru pokles) a že důvěra spotřebitelů vzrostla třetí měsíc v řadě. Velmi zjednodušeně platí interpretace, že růst důvěry spotřebitelů rovná se vyšší pravděpodobnost pomalejšího odeznívání jádrové inflace, což znamená pomalejší snižování sazeb ze strany ČNB, a tedy i argument pro o něco silnější CZK. Té se přitom na úvod posledního březnového týdne dařilo. Posilovat začala už od samého rána, přičemž i když později odpoledne o nějaké zisky přišla, celkově vůči jednotné evropské měně posílila, a to konkrétně na úroveň 25,29 CZK/EUR.
    • USDCZK & PLNCZK: De facto totožný vývoj byl včera k vidění i na měnovém páru české koruny a amerického dolaru. I zde si tuzemská měna polepšila, přičemž její čistý zisk činil devět haléřů. To znamená, že své pondělní obchodování uzavřela na hladině 23,34 CZK/USD. Kde naopak přišlo ze strany koruny zaváhání, byl měnový pár s polským zlotým. Koruna udávala tempo do brzkého odpoledne, pár hodin před koncem se nicméně chopil iniciativy právě zlotý, jenž zvýšil kurz na úroveň 5,88 CZK/PLN. Jinými slovy, koruna během dne jeden haléř ztratila.
    • EURHUF & EURPLN: V případě eura a maďarského forintu měl každou chvíli navrch někdo jiný. Euro zabralo zejména v druhé polovině dne, ovšem ani tak to na celkové vítězství nestačilo. Zavírací kurz měl hodnotu 397,1 HUF/EUR. A co poslední námi sledovaná regionální měna? I ta si vůči té jednotné evropské včera polepšila. Zatímco časně zrána bylo na tamních trzích jedno euro k dostání za 4,318 zlotého, pozdě odpoledne již měl kurz hodnotu 4,305 PLN/EUR.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru byl vítěz zřejmý, přičemž bylo jím právě euro, které posilovalo de facto po celý den. Díky svému výkonu navýšilo kurz na tomto trhu na úroveň 1,084 USD/EUR.

    Očekávaná data a události

    • Eurozóna: Projev člena Evropské centrální banky Philipa R. Laneho.
    • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (únor), spotřebitelská důvěra, index výrobní aktivity z okolí Richmondu (obojí březen).
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube