Ranní zprávy 26.09.2024

    26. 09. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Bankovní rada České národní banky snížila v souladu s předpoklady úrokové sazby o 25 bodů – snížení hlavní sazby, 2T repo, na 4,25 %.

    - Německo: Exportní očekávání průmyslových podniků podle institutu Ifo v září poklesla na -6,3 ze srpnových -5,2 bodu.

    - USA: Stavební povolení v srpnu +4,6 % m/m a prodeje novostaveb -4,7 % m/m.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se v posledních dvou týdnech odehrávalo především v širším okolí hladiny 25,10 CZK/EUR a nic na tom nezměnilo ani včerejší zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). ČNB snížila úrokové sazby o očekávaných 25 bodů. Hlavní úroková sazba, 2týdenní repo, tak bude nově činit 4,25 %. Šest ze sedmi centrálních bankéřů hlasovalo pro snížení sazeb o 25 bodů a jeden člen hlasoval pro snížení sazeb o 50 bodů (pravděpodobně J. Frait nebo T. Holub). Bankovní rada tak pokračuje v uvolňování měnové politiky, ale nižším tempem, než v první polovině letošního roku (50 bodů na zasedání). ČNB bude podle nás pokračovat ve snižování sazeb i na nadcházejících zasedáních. Ještě jedno snížení sazeb o 25 bodů je ve 4. čtvrtletí téměř jistotou. Vzhledem k utlumenému domácímu hospodářskému růstu, odeznívající spotřebitelské inflaci a zhoršující se ekonomické aktivitě v eurozóně je podle nás nyní pravděpodobněji, že ČNB sníží do konce roku sazby o dalších 50 bodů a hlavní úroková sazba tak bude na konci roku činit 3,75 %.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna v souhrnu za celý den oslabila, když se obchodovalo v rozmezí 22,40 - 22,50 CZK/USD. Obchodování koruny vůči polskému zlotému se včera odehrávalo těsně pod hladinou 5,90 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve středu maďarský forint vůči euru mírně oslabil a v závěru středečního odpoledne se pohyboval v blízkosti hladiny 395 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru neudržel úterní zisky a oslabil k hladině 4,27 PLN/EUR (závěr středečního odpoledne).

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro vůči dolaru sice krátce posílilo nad hladinu 1,12 USD/EUR (nejsilnější hodnoty eura od července 2023), ale následně v průběhu odpoledne euro zisky velmi rychle odevzdalo. Pokud má euro udržitelně posílit nad hladinu 1,12 USD/EUR, tak potřebuje významnější impuls buď v podobě horších statistik z USA nebo v podobě holubičích komentářů amerických centrálních bankéřů. Obojího se sice můžeme dočkat dnes, ale klíčové statistiky přeci jen přijdou na řadu až v příštím týdnu. Makroekonomický kalendář na obou stranách Atlantiku byl včera téměř prázdný. V Německu v září podle institutu Ifo pokračoval pokles exportních očekávání v průmyslu. Podniky (nejvíce z automobilového průmyslu) si stěžují na nedostatek zakázek ze zahraničí a celkově exportní průmysl prochází fází oslabení.

    Očekávaná data a události

    - Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (srpen), Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Lagardeová, Schnabelová

    - Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK (říjen)

    - USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 21/9), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (srpen), Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – finální údaj, Rozjednané prodeje nemovitostí (srpen), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Powell, Bowmanová, Williams, Kashkari, Barr

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube