- ČR: Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v květnu snížila na 96,4 b. Důvěra podnikatelů klesla na 95,4 b., důvěra spotřebitelů se rovněž snížila na 101,6 b.
- Eurozóna: Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Schnabelová: Snížení úrokových sazeb je vzhledem ke snižování inflace „pravděpodobné“. Některé složky inflace se však ukazují jako velmi perzistentní, příliš rychlé snížení sazeb představuje potenciální riziko.
- Německo: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí dle finálních dat vzrostl o 0,2 % k/k, meziročně klesl o 0,2 %.
- Polsko: Růst peněžní nabídky M3 v dubnu zrychlil na 7,4 % r/r.
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu vzrostly o 0,7 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v květnu dle finálních dat klesla na 69,1 b. (revize z 67,4 b.).
- EURCZK: České koruně se v pátek na měnovém páru s eurem dařilo. Po poledni sice oslabila k hladině 24,75 CZK/EUR, v průběhu odpoledne však postupně zamířila hlouběji pod úroveň 24,70 CZK/EUR. Zveřejněn byl květnový tuzemský konjunkturální průzkum. Celková důvěra v ekonomiku se meziměsíčně mírně snížila, a to u podnikatelů i spotřebitelů. Za zhoršením sentimentu mezi podnikateli stojí zejména pokles důvěry ve stavebnictví (-1,2 b.) a v průmyslu (-2,0 b.). Zpracovatelský sektor čelí nízké poptávce, část podniků v tomto odvětví očekává v nejbližších měsících pokles tempa růstu výroby. Mírně pesimističtější jsou také spotřebitelé, jejich důvěra se snížila poprvé po čtyřech měsících. Obávají se zejména budoucího vývoje hospodářské situace v ČR.
- USDCZK & PLNCZK: Koruně se v závěru týdne dařilo i vůči americkému dolaru. Již od ranních hodin v jejím případě převládal posilující trend a postupně se obchodování přesunulo z hladiny 22,85 CZK/USD mírně pod úroveň 22,75 CZK/USD. Česká měna tak reagovala na vývoj na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým koruna v souhrnu mírně posílila, když zakončila pod hladinou 5,80 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu vůči euru dařilo. Postupně tak posílil z hladiny 386 HUF/EUR na úroveň 384,5 HUF/EUR. Pohybuje se tak na svých maximech od začátku února. Mírné zisky si vůči společné evropské měně připsal také polský zlotý, když zamířil pod hladinu 4,26 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo euru. Zatímco ráno se obchodovalo mírně nad hladinou 1,080 USD/EUR, odpoledne euro zakončilo na úrovni 1,085 USD/EUR. Data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v USA přinesla poněkud smíšený dojem. V dubnu sice jejich počet vzrostl o 0,7 % m/m (ačkoli trh odhadoval pokles o 0,9 % m/m), březnová data ale byla výrazněji revidována z 2,6 % m/m na 0,8 % m/m. Dle členky rady ECB I. Schnabelové je snížení sazeb v červnu (6/6) pravděpodobné, ale bude to záviset na datech. Zejména inflace ve službách zůstává stále velmi vysoká. Varovala také před příliš rychlým snižováním sazeb.
- Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (květen)
- Polsko: Míra nezaměstnanosti (duben)
- USA: Projevy členů Fedu (Williams)