- ČR: Podle srpnových konjunkturálních průzkumů se důvěra spotřebitelů i podnikatelů v tuzemskou ekonomiku meziměsíčně snížila, a to konkrétně o 1,1 bodu na hodnotu 97,3 bodu v prvním případě, respektive o 1,5 bodu na současných 93,0 bodu v tom druhém. Souhrnný indikátor důvěry pak klesl z červencových 95,1 bodu na nynějších 93,7 bodu.
- Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo má aktuálně hodnotu 86,6 bodu.
- Polsko: Červencová míra nezaměstnanosti dosáhla hodnoty rovných pěti procent.
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se v červenci meziměsíčně zvýšily o 9,9 procenta. Index výrobní aktivity v okolí Dallasu má nyní hodnou -9,7 bodu.
- EURCZK: Důvěra domácích ekonomických subjektů (souhrnný indikátor důvěry) v srpnu oproti červenci poklesla o 1,4 bodu na hodnotu 93,7 bodu. Souhrnný indikátor se tak propadl na nejnižší úroveň od letošního února, kdy jeho hodnota činila 90,6 bodu. Zatímco v první polovině letošního roku se celková důvěra v domácí ekonomice zvyšovala, tak během léta dochází k jejímu ochlazování. To je varující signál pro pokračující pozvolné oživování tuzemského hospodářství ve druhém letošním pololetí, obzvláště pokud k tomu připočteme pokračující špatné výsledky z německého průmyslu a zhoršující se situace v tamním sektoru služeb. V srpnu každopádně došlo oproti červenci k poklesu v obou složkách celkové důvěry, tedy jak mezi podnikateli (-1,5 bodu), tak na straně spotřebitelů (-1,1 bodu), přičemž zejména v případě tohoto druhého ukazatele je zmíněný pokles poměrně překvapivý, uvědomíme-li si fakt, že letošní rok přináší úlevu od vysoké inflace a mzdy se vrátily k reálnému růstu. Suma sumárum, vývoj konjunkturálních průzkumů během léta ukazuje, že se domácí ekonomice ve třetím čtvrtletí zatím příliš nedaří a rozhodně nelze mluvit o tom, že by hospodářský růst zrychloval. A jaká situace včera panovala na devizových trzích? Z počátku to vypadalo, že si koruna na úvod posledního srpnového týdne vůči jednotné evropské měně polepší. Protože se ale kolem oběda trend otočil, skončil jejich vzájemný duel remízou. Zavírací kurz měl proto hodnotu 25,04 CZK/EUR.
- USDCZK & PLNCZK: V případě měnového páru koruny a dolaru byla situace podobná, avšak nikoliv stejná. Česká měna totiž vůči té americké ztratila jeden haléř a oslabila na 22,41 USD/CZK. O co koruna přišla na páru s dolarem, získala „nazpět“ v případě devizového trhu s polským zlotým. Zde posílila na hladinu 5,85 PLN/CZK.
- EURHUF & EURPLN: Maďarský forint si včera oproti euru pohoršil, byť nijak dramaticky. Z ranních 394,0 HUF/EUR bylo po několika hodinách obchodování 394,8 HUF/EUR. A podobně dopadla i zbylá regionální měna, které se v našem přehledu věnujeme, tedy polský zlotý. Ten se propadl z dřívějších 4,270 PLN/EUR na pozdějších 4,284 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru po většinu dne posiloval dolar, v samém závěru obchodování ale euro všechny tyto své ztráty smazalo a dorovnalo kurz na ranní hodnotu, tedy na 1,118 USD/EUR.
- Německo: Vývoj HDP (Q2/2024).
- USA: Index cen nemovitostí (červen), index důvěry spotřebitelů CB, index výrobní aktivity z okolí Richmondu (obojí srpen).