Ranní zprávy 28.02.2025

    28. 02. 2025

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v lednu zrychlila na 3,6 % r/r z prosincových 3,5 % r/r. Index podnikatelské a spotřebitelské důvěry v únoru vzrostl na 96,3 z lednových 95,3 bodu.

    - Polsko: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí po zpřesnění +1,3 % k/k a +2,3 % r/r.

    - USA: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu +2,3 % k/k anualizovaně. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu +3,1 % m/m. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 22/2 vzrostly na 242 tis. Rozjednané prodeje nemovitostí v lednu -4,6 % m/m.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek oslabila a obchodování se přesunulo těsně pod hranici 25 CZK/EUR. Zatímco v první polovině týdne byla koruna podporována pozitivním sentimentem na finančních trzích, tak včera negativně reagovala na oznámení D. Trumpa o zavedení cel. Pokud v návaznosti na cla dojde k obnovení apreciačního trendu amerického dolaru, tak je poměrně pravděpodobné, že se obchodování koruny vůči euru vrátí zpět nad hranici 25 CZK/EUR (oslabení koruny). Z domácích makroekonomických statistik dnes bude stát za pozornost zpřesněný odhad tuzemského HDP za 4. čtvrtletí loňského roku (předběžně +0,5 % k/k a +1,6 % r/r).

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna v návaznosti na oznámení o clech oslabila k hladině 24 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna ve čtvrtek dopoledne sice oslabovala, ale odpoledne posílila až k hladině 6 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera negativně reagovaly na informaci o amerických clech a vůči euru oslabily. Maďarský forint se vrátil zpět nad hranici 400 HUF/EUR a polský zlotý na 4,16 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru měl být čtvrtek primárně o statistikách z americké ekonomiky. Do hry se však vložil prezident D. Trump, který oznámil, že cla na Kanadu a Mexiko vstoupí v platnost 4. března a v ten samý den budou zároveň zvýšena cla na zboží z Číny o dalších 10 %. Obchodní protekcionismus USA se tak v závěru února začíná rychle rozjíždět, což konkrétně včera hrálo do karet americkému dolaru, který vůči euru po slovech Trumpa skokově posílil k hladině 1,042 USD/EUR. Zároveň se ukazuje, jak moc je vývoj kolem cel dynamický a nevyzpytatelný. Začátek února byl na finančních trzích ve znamení obav z rychlého nárůstu cel, které následně poklesly poté, co byla cla na Kanadu a Mexiko odloženy. V průběhu února obavy z cel spíše ustupovaly do pozadí a pozornost byla více upřena na blížící se konec války na Ukrajině a německé volby. Včerejšek byl však jasným vzkazem, že se zaváděním cel je třeba počítat. Výhled na posílení eura ve druhé polovině tohoto týdne výrazněji nad hladinu 1,05 USD/EUR se tak po včerejšku neguje.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Peněžní zásoba M3 (leden)

    - Německo: Maloobchodní tržby (leden), Míra nezaměstnanosti (únor), Index spotřebitelských cen CPI (únor) – předběžný odhad

    - USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (leden), Obchodní bilance (leden), Index výrobní aktivity v okolí Chicaga (únor)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2025 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube