- USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu se aktuálně pohybuje na úrovni -27,4 bodu, což ve srovnání s předchozím obdobím představuje 17bodový propad.
- EURCZK: Úvod posledního lednového týdne byl na klíčové události poněkud skoupý. Devizové trhy jako takové nicméně fungovaly ve zcela běžném režimu. Jak se na nich české koruně dařilo? Nutno podotknout, že nijak zvlášť, ba naopak. Ve vztahu k jednotné evropské měně si totiž během včerejšího dne docela významně pohoršila. Zatímco ještě časně zrána bylo jedno euro k dostání v kurzu 24,77 CZK/EUR, vinou slabého odpoledne se tento kurz navýšil až na úroveň 24,85 CZK/EUR. Tím se tak vrátil na hodnotu z minulé středy.
- USDCZK & PLNCZK: De facto úplně stejný průběh byl v pondělí vidět rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. I zde byly dílčí zisky české měny víceméně symbolického charakteru, a proto se není čemu divit, že oslabila až na hladinu 23,01 CZK/USD. A nakonec, nikoliv však v poslední řadě si tuzemská měna připsala porážku i na tom devizovém kurzu, kde se směňuje za polský zlotý a naopak. Z ranních hodnot 5,67 CZK/PLN si pohoršila o dva haléře, kvůli čemuž se aktuálně nachází na nejslabší úrovni za celý týden.
- EURHUF & EURPLN: Jak na tom včera byly ostatní regionální měny? Nedařilo se například ani takovému maďarskému forintu. Ačkoliv v průběhu pondělního obchodování pár úspěchů zaznamenal, jeho celková ztráta na euro byla mnohem větší, a tak oslabil na hladinu 389,8 HUF/EUR. Jedinou středoevropskou měnou, která si dokázala včera polepšit, byl polský zlotý. Misky vah na tomto měnovém páru se sice po celý den přesouvaly z jedné strany na druhou, nakonec ale převážily právě ve prospěch zlotého - byť je faktem, že jen opravdu těsně. Zavírací kurz činil 4,366 PLN/EUR.
- EURUSD: Kde se euru ani zdaleka nezadařilo, byl devizový pár s americkým dolarem. Ztrácelo zde víceméně celý den, v důsledku čehož se směnný kurz propadl až pod hladinu 1,08 USD/EUR. To je mimochodem jeho nejslabší hodnota od poloviny loňského prosince.
- ČR: Vývoj HDP (Q4/2023).
- Eurozóna: Vývoj HDP (Q4/2023), spotřebitelská důvěra (leden).
- Německo: Vývoj HDP (Q4/2023).
- USA: Spotřebitelská důvěra (leden), počet volných pracovních pozic (prosinec).
Autor článku:
Miroslav Novák
Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.