- Eurozóna: Růst peněžní zásoby M3 v dubnu zrychlil na 1,3 % r/r z březnových 0,9 % r/r.
- Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v průzkumu na červen vzrostla na -20,9 z květnových -24,0 bodu. Spotřebitelské ceny CPI v květnu podle předběžného odhadu +0,1 % m/m a +2,4 % r/r.
- Polsko: Spotřebitelské ceny CPI v květnu podle předběžného odhadu +0,1 % m/m a +2,5 % r/r.
- USA: Index výrobní aktivity v okolí Richmondu v květnu vzrostl na 0 z dubnových -7 bodů.
- EURCZK: Koruna vůči euru ve středu oslabila a zamířila nad hladinu 24,70 CZK/EUR. Od poloviny května se koruna pohybuje v širším okolí hladiny 24,70 CZK/EUR a na tom se zatím nic nezměnilo ani během včerejška. Pokud však bude nervozita na finančních trzích přetrvávat i ve druhé polovině tohoto týdne a dolar bude dále posilovat vůči euru, tak může dojít i k dalšímu oslabení české měny. Domácí makroekonomický kalendář byl včera opět prázdný a podobně tomu bude i dnes. Důležitější domácí statistkou bude až v pátek zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za letošní 1. čtvrtletí.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna poměrně prudce oslabila a v závěru odpoledne se pohybovala těsně pod hladinou 22,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování v širším okolí hladiny 5,80 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se včera nedařilo, když negativně reagovaly na posilování amerického dolaru a růst výnosů amerických vládních dluhopisů. Výrazně oslabil především maďarský forint, který se v závěru odpoledne pohyboval těsně pod hladinou 388 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru před dnešním státním svátkem v Polsku oslabil k hladině 4,27 PLN/EUR. V Polsku spotřebitelská inflace v květnu podle předběžného odhadu mírně zrychlila (2,5 % r/r).
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro vůči americkému dolaru oslabilo a v závěru odpoledne se nacházelo na úrovni 1,081 USD/EUR. Dolar těžil z rostoucích výnosů amerických vládních dluhopisů i nervóznější nálady na finančních trzích. V Německu spotřebitelská inflace v květnu podle předběžného odhadu mírně zrychlila na 2,4 % r/r z dubnových 2,2 % r/r. Pro Evropskou centrální banku (ECB) by se však nemělo jednat o problém a v příštím týdnu je téměř jistotou, že ECB přistoupí k prvnímu snížení úrokových sazeb od r. 2019. Předběžný odhad květnové inflace za eurozónu bude zveřejněn v pátek. Z makroekonomických statistik může dnes odpoledne mít větší dopad na eurodolar zpřesněný odhad amerického HDP za 1. čtvrtletí.
- Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu (květen), Míra nezaměstnanosti (duben)
- USA: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 25/5), Obchodní bilance (duben), Rozjednané prodeje nemovitostí (duben), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Williams, Loganová