Ranní zprávy 30.08.2024

    30. 08. 2024

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Index ekonomického sentimentu v srpnu mírně vzrostl na 96,6 z červencových 96,0 bodu. Zvýšila se důvěra v průmyslu a ve službách, a naopak se snížila spotřebitelská důvěra.

    - Německo: Spotřebitelské ceny CPI v srpnu podle předběžného odhadu -0,1 % m/m a +1,9 % r/r.

    - Polsko: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí po zpřesnění +1,5 % k/k a +4,0 % r/r (sezónně očištěná data).

    - USA: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí po zpřesnění +3,0 % k/k anualizovaně. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 24/8 mírně poklesly na 231 tis. Obchodní bilance v červenci skončila schodkem 102,7 mld. dolarů. Rozjednané prodeje domů v červenci -5,5 % m/m a -8,5 % r/r.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Obchodování koruny vůči euru ve čtvrtek pokračovalo několik haléřů nad hranicí 25 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl opět prázdný a zveřejněná čísla z eurozóny a z USA kurz koruny neovlivnila. Dnes bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP za letošní 2. čtvrtletí. Podle předběžného odhadu z konce července HDP vzrostl o 0,3 % k/k a o 0,4 % r/r, když kladně k jeho mezikvartálnímu růstu přispěla domácí poptávka, zatímco negativní vliv měla zahraniční poptávka. Nepředpokládáme, že by se zpřesněný odhad oproti předběžnému výrazněji změnil a tím pádem i dopad a korunu by měl být minimální.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna dále oslabovala a obchodování se přesunulo lehce nad hladinu 22,60 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodování stabilizovalo v okolí hladiny 5,84 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera dařilo maďarskému forintu, který vůči euru posílil zpět pod hladinu 393 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 4,285 – 4,295 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera dopoledne euro oslabilo pod hladinu 1,11 USD/EUR v návaznosti na nižší inflaci z německých spolkových zemí. Další ztráty a posun hlouběji pod hladinu 1,11 USD/EUR si euro připsalo odpoledne po silnějších číslech z USA. Podle zpřesněného odhadu byl totiž růst americké ekonomiky rychlejší (3,0 % k/k anualizovaně), než ukazoval předběžný odhad (2,8 %). K rychlejšímu hospodářskému růstu ve srovnání s 1. čtvrtletí pomohlo oživení soukromých investic do zásob a zrychlení spotřebitelských výdajů. Pozitivní čísla přišla i z amerického pracovního trhu, kde pokračovala stabilizace nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti kolem 230 tis.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Peněžní zásoba M3 (červenec)

    - Eurozóna: Index spotřebitelských cen HICP (srpen) – předběžný odhad, Míra nezaměstnanosti (červenec)

    - Německo: Maloobchodní tržby (červenec), Míra nezaměstnanosti (srpen)

    - Polsko: Index spotřebitelských cen CPI (srpen) – předběžný odhad

    - USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (červenec), Spotřebitelská důvěra pode průzkumu Michiganské univerzity (srpen) - finálně

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube