Ranní zprávy 30.09.2024

    30. 09. 2024

    Image

    Klíčové události

    • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v září dle finálních dat vzrostla na -12,9 b. (v souladu s předběžným odhadem). Index ekonomického sentimentu v září klesl na 96,2 b.
    • Německo: Míra nezaměstnanosti v září setrvala na 6,0 %.
    • USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v srpnu vzrostl o 0,1 % m/m a o 2,7 % r/r. Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v srpnu schodkem ve výši 94,26 mld. USD. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v září dle finálních dat vzrostla na 70,1 b. (revize směrem nahoru z 69,0 b.).

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Česká koruna v závěru týdne vůči společné evropské měně zprvu v dopoledních hodinách oslabovala nad hladinu 25,15 CZK/EUR, většinu ztrát však v průběhu odpoledne umazala a na konci odpoledne probíhalo obchodování na úrovni 25,15 CZK/EUR.
    • USDCZK & PLNCZK: Takřka beze změny oproti čtvrtku skončila česká měna také na měnovém páru s americkým dolarem. V ranních hodinách sice krátce zamířila nad hladinu 22,60 CZK/USD, ztráty se jí ale podařilo umazat, a nakonec zavírala na úrovni 22,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému česká koruna jen mírně oslabila, v závěru odpoledne se pohybovala na hladině 5,89 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu nedařilo. Nedokázal umazat čtvrteční ztráty, dále je prohloubil. Na konci odpoledne probíhalo obchodování na hladině 397 HUF/EUR. Forint zamířil na více než dvoutýdenní minima. Na měnovém páru polského zlotého a eura se obchodovalo v rozmezí 4,27 – 4,28 PLN/EUR.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo euru, které po poledni posílilo na hladinu 1,12 USD/EUR. Ke ztrátám dolaru přispělo zveřejnění amerických deflátorů osobní spotřeby, když jádrový deflátor výdajů vzrostl mírnějším tempem, než se čekalo (0,1 % m/m vs. odhad 0,2 % m/m). Důvěra amerických spotřebitelů dle Michiganské univerzity byla pak finálně revidována mírně směrem nahoru na 70,1 b. (k revizi nahoru došlo u hodnocení současné situace i u očekávání do budoucna). Z dat v rámci eurozóny stál za pozornost předběžný odhad vývoje zářijové spotřebitelské inflace ve Francii a ve Španělsku. Růst francouzské HICP inflace zpomalil na 1,5 % r/r (tržní odhad 1,9 % r/r, meziměsíčně -1,2 %) a růst španělské HICP inflace se zmírnil na 1,7 % r/r (tržní odhad 1,9 % r/r, meziměsíčně -0,1 % m/m). Tato data znamenají, že i zářijová inflace za celou eurozónu (1/10) tak pravděpodobně bude výrazně nižší. V kombinaci se zpomalováním evropské ekonomiky (dle dat z předstihových ukazatelů PMI) se tak zvyšuje šance, že Evropská centrální banka (ECB) v říjnu (17/10) sníží úrokové sazby.

    Očekávaná data a události

    • ČR: Peněžní nabídka M3 (srpen)
    • Německo: Maloobchodní tržby (červenec), Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (září)
    • Polsko: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (září)
    • USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (září), Projev šéfa Fedu J. Powella
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube