Ranní zprávy 31.03.2025

    31. 03. 2025

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu v březnu klesl na 95,2 b. Spotřebitelská důvěra v březnu dle finálních dat klesla na -14,5 b.

    - Německo: Spotřebitelská důvěra dle agentury GfK v dubnu klesá na -24,5 b. Míra nezaměstnanosti v březnu vzrostla na 6,3 %.

    - USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v únoru vzrostl o 0,4 % m/m a o 2,8 % r/r. Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity v březnu dle finálních dat klesla na 57,0 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se ještě v dopoledních hodinách obchodovalo nad hladinou 24,95 CZK/EUR, v závěru odpoledne se koruna pohybovala na této úrovni. Oproti čtvrtku tak mírně posílila.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české měně v závěru týdne dařilo. Po poledni v jejím případě převládl posilující trend a obchodování se v průběhu odpoledne přesunulo k hladině 23,05 CZK/USD, kde koruna také zakončila. Vůči polskému zlotému česká koruna oslabovala na hladinu 5,98 CZK/PLN, podařilo se jí umazat jen část ztrát.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint dopoledne oslaboval nad hladinu 403,5 HUF/EUR (minima forintu od začátku března), část ztrát později umazal a v závěru odpoledne probíhalo obchodování mírně nad úrovní 402,5 HUF/EUR. Polský zlotý na měnovém páru s eurem krátce posílil k hladině 4,17 PLN/EUR, udržel si jen část zisků a zavíral na úrovni 4,18 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo euru, a to primárně v odpoledních hodinách, kdy euro krátce posílilo k hladině 1,085 USD/EUR. V závěru odpoledne se obchodovalo pod touto úrovní. Za pozornost stála data o vývoji březnové spotřebitelské inflace ve Francii a ve Španělsku, která v obou případech skončila pod tržním očekáváním (Španělsko HICP +2,2 % r/r, odhad +2,5 % r/r; Francie HICP +0,9 % r/r, tržní odhad +1,1 % r/r). Tato data v kombinaci s růstem nezaměstnanosti v Německu (zvýšení míry nezaměstnanosti na 6,3 %) podpořila očekávání dalšího snížení sazeb ze strany ECB.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Peněžní nabídka M3 (únor)

    - Německo: Maloobchodní tržby (únor), Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (březen)

    - Polsko: Index spotřebitelských cen (březen)

    - USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (březen), Index výrobní aktivity PMI v okolí Chicaga (březen)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2025 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube