- Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu v květnu vzrostl na 96 z dubnové úrovně 95,6. Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla na 6,4 % z březnových 6,5 %.
- USA: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí po zpřesnění +1,3 % k/k anualizovaně. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 25/5 mírně vzrostly na 219 tis. Obchodní bilance v dubnu se schodkem 99,4 mld. dolarů. Rozjednané prodeje nemovitostí v dubnu -7,7 % m/m a -7,4 % r/r.
- EURCZK: Koruna vůči euru včera dopoledne ještě mírně oslabovala, avšak během odpoledne se postupně vracela k hladině 24,70 CZK/EUR. Předchozí dny byly z pohledu domácích makroekonomických statistik nezajímavé, což dnes změní zpřesněný odhad HDP za letošní 1. čtvrtletí. Podle předběžného odhadu z konce dubna HDP vzrostl o 0,5 % k/k a o 0,4 % r/r, ale vzhledem k tomu jak v březnu a v souhrnu za celé 1. čtvrtletí rostly maloobchodní tržby a služby (výraznější oživení spotřeby domácností, než jsme očekávali), tak by mohl být HDP revidován mírně nahoru. Nepředpokládáme však, že by zpřesněný HDP měl výraznější dopad na kurz koruny.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se sice koruna včera ráno pohybovala nad hladinou 22,90 CZK/USD, ale v průběhu dne, a především odpoledne po slabších statistikách z USA, posílila k hladině 22,80 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým převažovalo obchodování pod hladinou 5,80 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 388 – 389,5 HUF/EUR. Polský zlotý po ranním oslabení odpoledne ztráty umazal a v souhrnu za celý den mírně posílil (4,28 PLN/EUR v závěru čtvrtečního odpoledne). V Polsku byl včera navíc státní svátek.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru sice ve čtvrtek brzy ráno začínalo obchodování těsně pod hladinou 1,08 USD/EUR, ale již během dopoledne euro pozvolna posilovalo a další zisky si následně připsalo po odpoledních statistikách v USA (1,084 USD/EUR). Americký HDP v 1. čtvrtletí po zpřesnění vzrostl o 1,3 % k/k anualizovaně (předběžný odhad z konce dubna 1,6 % k/k) a oproti 4. čtvrtletí 2023 (+3,4 % k/k) významně zpomalil. Inflace se však v 1. čtvrtletí držela na zvýšeních hodnotách - jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu byl jen mírně snížen na 3,6 % k/k (původně 3,7 %). Za slabším růstem americké ekonomiky stálo zpomalení spotřebitelských výdajů, exportu a výdajů státních a místních vlád a pokles výdajů federální vlády. Import naopak vzrostl. Ve 2. čtvrtletí by měl HDP nicméně opět zrychlit. Dnes bude z makroekonomických statistik poutat pozornost inflace – v eurozóně předběžný odhad květnové HICP inflace v USA dubnová PCE inflace.
- ČR: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen HICP (květen) – předběžný odhad
- Německo: Maloobchodní tržby (duben)
- USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (duben), Index podnikatelské aktivity v okolí Chicaga (květen)