- ČR: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostl o 0,3 % k/k a o 0,4 % r/r.
- Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostl o 0,3 % k/k a o 0,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra v červenci dle finálních dat vzrostla na -13,0 b.
- Německo: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí dle předběžného odhadu klesl o 0,1 % k/k a o 0,1 % r/r. Spotřebitelské ceny v červenci dle předběžného odhadu vzrostly o 0,3 % m/m a o 2,3 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU vzrostly o 0,5 % m/m a o 2,6 % r/r).
- USA: Index cen nemovitostí v květnu vzrostl o 5,7 % r/r, meziměsíčně stagnoval. Spotřebitelská důvěra CB v červenci vzrostla na 100,3 b. Počet volných pracovních míst JOLTS v červnu klesl na 8,184 mil. (z revidovaných 8,23 mil.).
- EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem nedařilo a prohloubila tak pondělní ztráty. Zatímco ráno se obchodovalo na hladině 25,40 CZK/EUR, odpoledne koruna zakončila mírně pod úrovní 25,45 CZK/EUR. Domácí ekonomika ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu oproti 1. čtvrtletí vzrostla o 0,3 % a v meziročním srovnání růst činil 0,4 %. Detailnější vhled do struktury HDP bude zveřejněn až za měsíc. Z kusých informací, které jsou k dispozici, vyplývá, že k mezikvartálnímu růstu přispívala především domácí poptávka, a to hlavně vyšší výdaje na konečnou spotřebu. Průběžná data z maloobchodu přitom ve 2. čtvrtletí signalizovala zvolnění spotřeby domácností. V průběhu 2. čtvrtletí se rovněž zastavil růst spotřebitelské důvěry. Vzhledem k růstu reálných mezd a zpomalení spotřebitelské inflace ke 2 % lze podle nás očekávat, že spotřeba domácností ve druhé polovině roku dále poroste a bude kladně přispívat do HDP. Oživení spotřeby domácností však bude pozvolnější, než optimisticky ukazoval začátek letošního roku.
- USDCZK & PLNCZK: České měně se nedařilo ani vůči americkému dolaru, když krátce oslabila nad hladinu 23,55 CZK/USD. Část ztrát umazala a zavírala pod touto úrovní. Posílit koruna nedokázala ani na měnovém páru s polským zlotým, kde naopak pondělní zisky odevzdala a odpoledne se pohybovala na hladině 5,93 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo maďarskému forintu, který prohloubil pondělní ztráty, když oslabil na hladinu 395 HUF/EUR (třítýdenní minima forintu). Polskému zlotému se naopak vůči euru dařilo, dopoledne zamířil k úrovni 4,28 PLN/EUR. Odpoledne odevzdal část zisků a pohyboval se v blízkosti hladiny 4,285 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zpočátku dařilo euru, později si však zisky začal připisovat dolar a v závěru odpoledne se obchodovalo mírně nad hladinou 1,080 USD/EUR (směrem nahoru překvapil vyšší počet volných pracovních míst JOLTS a spotřebitelská důvěra CB – ve srovnání s tržním očekáváním).
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (červenec)
- Německo: Míra nezaměstnanosti (červenec)
- ČR: Peněžní nabídka M3 (červen)
- Polsko: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (červenec)
- USA: Zasedání americké centrální banky (Fed), Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (červenec), Rozjednané prodeje nemovitostí (červen)