Ranní zprávy 31.10.2024

    31. 10. 2024

    Image

    Klíčové události

    • ČR: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu +0,3 % k/k a +1,3 % r/r.
    • Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí předběžně +0,4 % k/k a +0,9 % r/r. Indikátor ekonomického sentimentu v říjnu poklesl na 95,6 ze zářijových 96,3 bodu.
    • Německo: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí předběžně +0,2 % k/k a -0,2 % r/r. Míra nezaměstnanosti v říjnu vzrostla na 6,1 % ze zářijových 6,0 %. Spotřebitelská inflace CPI v říjnu předběžně +0,4 % m/m a +2,0 % r/r.
    • USA: Zaměstnanost v soukromém sektoru podle agentury ADP v říjnu vzrostla o 233 tis. Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí předběžně +2,8 % k/k anualizovaně. Rozjednané prodeje nemovitostí v září +7,4 % m/m.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve středu odehrávalo několik haléřů pod hladinou 25,40 CZK/EUR. Další výraznější ztráty si tak včera zatím koruna nepřipsala, a to ani navzdory o něco slabšímu růstu HDP za 3. čtvrtletí (předběžně +0,3 % k/k a +1,3 % r/r) oproti tržnímu odhadu. Tempo růstu české ekonomiky zůstává utlumené. Na druhé straně, pokud vezmeme v potaz velmi slabou výkonost německého průmyslu a zářijové povodně, tak celkový hospodářský výkon není až tak špatný. Za předpokladu, že se stejná růstová dynamika udrží i ve 4. čtvrtletí, tak letos HDP vzroste o 0,9 %.
    • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna v souhrnu za celý den posílila a ke konci středečního odpoledne se pohybovala těsně nad úrovní 23,35 CZK/USD. Zisky si připsala i vůči polskému zlotému, 5,83 CZK/PLN ke konci odpoledne.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve středu dopoledne velmi prudce oslabil maďarský forint, a to až nad hladinu 408 HUF/EUR (nejslabší hodnoty forintu od poloviny prosince 2022). Polský zlotý sice ve středu ráno posílil, ale během dne následně oslabil k hladině 4,35 PLN/EUR. Je poměrně pravděpodobné, že středoevropské měny budou setrvávat pod prodejním tlakem i v dalších dnech.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu euro vůči dolaru v souhrnu za celý den posílilo a ke konci odpoledne se pohybovalo lehce nad úrovní 1,085 USD/EUR. V eurozóně překvapil rychlejší růst HDP ve 3. čtvrtletí (+0,4 % k/k) ve srovnání s tržním odhadem (+0,2 % k/k) i rychlejší růst spotřebitelské inflace v Německu za říjen (+0,4 % m/m), což naznačuje zrychlení inflace i za celou eurozónu. V USA sice pozitivně překvapil vyšší růst zaměstnanosti v soukromém sektoru, ale HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl „jen“ o 2,8 % k/k anualizovaně (tržní konsenzus byl na 3 %). Spotřeba amerických domácností rostla nejrychleji za poslední rok a půl. Euru ve středu pomáhala i skutečnost, že nedocházelo k dalšímu rozevírání nůžek mezi eurovými a dolarovými tržními sazbami ve prospěch dolaru. Dnešek nabídne další várku důležitých statistik z obou stran Atlantiku (HICP inflace v eurozóně a PCE inflace v USA), přičemž poslední dny ukazují, že se obchodování na eurodolaru stabilizuje v širším okolí hladiny 1,08 USD/EUR.

    Očekávaná data a události

    • Eurozóna: Index spotřebitelských cen HICP (říjen) – předběžný odhad, Míra nezaměstnanosti (září)
    • Německo: Maloobchodní tržby (září)
    • Polsko: Index spotřebitelských cen CPI (říjen) – předběžný odhad
    • USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (září), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 26/10), Index výrobní aktivity v okolí Chicaga (říjen)
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube