Akcenta logo

  Oživování domácí ekonomiky na začátku letošního roku pokračuje, rizikem průmysl a zahraniční poptávka (HDP 1. čtvrtletí 2024)

  30. 04. 2024

  Image

  Oživování domácí ekonomiky pokračovalo i na začátku letošního roku. Poté, co hrubý domácí produkt (HDP) ve 4. čtvrtletí r. 2023 vzrostl mezikvartálně o 0,4 %, tak v 1. čtvrtletí letošního roku HDP podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) mezikvartálně vzrostl o 0,5 % a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku (1. čtvrtletí 2023) činil růst 0,4 %.

  Lepšící se situace v domácí ekonomice byla v posledních měsících signalizována oživením spotřeby domácností. A právě rostoucí domácí poptávka byla na začátku roku motorem růstu tuzemské ekonomiky. Podle ČSÚ vzrostla především spotřeba domácností a investice, zatímco negativní dopad do HDP měla zahraniční poptávka. Detaily ČSÚ však bude publikovat až za měsíc na konci května.

  V meziročním srovnání k růstu HDP přispěly především celkové výdaje na konečnou spotřebu a zahraniční obchod, nadále však pokračoval pokles tvorby hrubého kapitálu. To je v souladu s předpoklady, že negativně do HDP bude po většinu letošního roku přispívat změna stavu zásob.

  Z pohledu HDP je pozitivem především pokračující oživení spotřeby domácností, které je nezbytným předpokladem růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce. Statistika maloobchodních tržeb, rostoucí spotřebitelská důvěra, tak výsledně i obnovený růst reálných mezd naznačují, že by se spotřeba domácností měla zvedat i v dalších čtvrtletích letošního roku. Pokud tuzemský HDP poroste stejným (mírně nižším) tempem jako v úvodu letošního roku i nadále, tak předpandemické hodnoty výstupu (4. čtvrtletí 2019) budou dosaženy již ve 3. čtvrtletí letošního roku a ČR se tak zbaví nálepky poslední země EU, která ještě nedokázala překonat předpandemickou úroveň HDP.

  Předběžný odhad HDP v 1. čtvrtletí zvýšil laťku pro celkový odhad růstu HDP v letošním roce. Letos tak lze podle mě očekávat růst HDP v rozmezí 1,1 – 1,7 %. Rizikem růstových vyhlídek je pokračující stagnace (mírné recese) v průmyslu a slabý vývoj zahraniční poptávky. Ostatně i 1. čtvrtletí bylo především o pozitivním vývoji ve službách, zatímco výkonost ve stavebnictví mezikvartálně stagnovala a v průmyslu dokonce poklesla.

  Profile picture of the author of the article

  Autor článku:

  Miroslav Novák

  Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

  Newsletter
  Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
  Akcenta Logo

  Chci se stát klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube